03.01.2022
Волонтер в законі. Частина друга

(Віктор Панюшин)

У квітні 2020 року Dетектив-Info оприлюднив неймовірну історію "перевтілення" на українських теренах розшукуваного правоохоронцями РФ злодія в законі Нодари Асояна ("Нодар Руставський"). Цей кримінальний генерал після Майдану пройшов шлях від заборони в'їзду, обвинувачень у крадіжці, оголошення в розшук Інтерполом до без п'яти хвилин отримання статусу "політичного біженця".

Відповідне звернення за притулком "Нодар Руставський" тоді обгрунтовував буцімто здійсненням ним "активістської та громадської діяльності на території Російської Федерації, активної участі у політичному житті Російської Федерації, публічного висловлювання позиції стосовно конфлікту на території України та надання підтримки мешканцям Донецької і Луганської областей, які зазнали горя від агресії Російської Федерації".

(Нодари Асоян)

Мовляв, з моменту створення громадської організації "Захист і реконструкція країни" (ЗіРКа) Асоян виступає її активним членом. А у вільний час Нодари Жоржикович "займається агітаційною роботою, збирає гуманітарну допомогу для Сходу України та робить усе можливе, щоб допомогти українській армії".

Зрештою, відповідні звитяги не допомогли "злодію в законі" досягти мети та завершити процес юридичної легалізації власного перебування в Україні. На відміну від "Нодара Руставського", більш вдалою (на певному проміжку часу) виявилася аналогічна спроба, яку здійснив його не менш поважний "колега по цеху" - 63-річний уродженець Татарстану, громадянин РФ Віктор Панюшин на прізвисько "Пан"/"Вітя Пан".

Наприкінці березня 2020 року цього злодія в законі, за плечима якого 9 судимостей та майже чверть століття, проведених за гратами, вітчизняні можновладці визнали біженцем в Україні як особу, що "має цілком обґрунтовані побоювання стати жертвою переслідувань за ознаками політичних переконань та належності до певної соціальної групи". Втратив відповідний статус "Вітя Пан", про що раніше зазначалося на сторінках Dетектив-Info, через 15 місяців - у червні 2021 року.

Оприлюднені в судовому реєстрі матеріали справи, присвячені оскарженню Панюшиним рішення міграційників щодо позбавлення його політичного притулку в Україні, дозволяють відновити хронологію процесу легалізації на території нашої держави ватажка одного з найпотужніших слов'янських угруповань колишнього СРСР.

 

Як "Пан" зрікся статусу "злодія в законі"

Історія "Пана-біженця" бере свій початок 22 листопада 2019 року в Одесі. Тоді, як вже повідомлялося на сторінках Dетектив-Info, достойник (як подейкують, за активного сприяння нардепа 9 скликання Іллі Киви) відвідав кабінет міграційної служби.

Одразу ж після цього кримінального генерала "прихопили" працівники СБУ. Втім, як і у скандальному випадку зразка червня 2019 року (детально з обставинами цієї детективно-корупційної саги та її розслідуванням можна ознайомитися в матеріалах Dетектив-Info "Пан в Україні не пропав" та "Ой, служив я в "Пана"!"), а також інциденті, який трапився в травні 2021 року, невдовзі Панюшин опинився на волі.

З матеріалів його справи випливає - під час звернення із заявою про надання йому статусу біженця, "Вітя Пан" фактично зрікся статусу короля злочинного світу. У поясненнях для одеських можновладців Панюшин зазначив: у минулому він був кримінальним авторитетом та "злодієм в законі". Однак з 2010 року "за власними переконаннями та ініціативою прийняв рішення про зупинення протиправної діяльності".

"Пан" бідкався: незважаючи на це, він продовжував постійно перебувати під контролем та наглядом правоохоронних структур та спецслужб РФ. Буцімто останні неодноразово здійснювали спроби щодо втягування Віктора Миколайовича, враховуючи його статус (авторитет) у кримінальному світі, до російських політичних процесів "шляхом залучення до передвиборчих кампаній правлячої політичної еліти РФ та партії "Єдина Росія".

Панюшин стверджував - після його відмови від співпраці з силовиками РФ, у 2011 році відносно нього "була сфабрикована кримінальна справа за ознакою причетності до обігу наркотичних речовин та використання підроблених документів". Фіналом цієї історії стало засудження "Пана" до одного року ув'язнення, що буцімто дозволило його "усунути з політичного та цивільного життя РФ".

 

"Після подій 2012 року я зрозумів, що надалі не зможу нормально жити в РФ"

Коли в 2012 році достойник звільнився на волю, його нібито продовжили "кошмарити" російські спецслужби. Панюшин повідомив про "неодноразові безпідставні затримання, численні несанкціоновані обшуки за місцем проживання, в тому числі у родичів". Мовляв, саме це переслідування та побоювання за власну безпеку стали результатом періодичних його виїздів за межі РФ, у тому числі до України.

"Після подій 2012 року я зрозумів, що надалі не зможу нормально жити в РФ. Виникала необхідність поміркованості питання щодо виїзду за кордон. Крім цього, відвідування України дозволило полюбити цю країну, де почуваю себе у безпеці. Також враховуючи внутрішню ненависть до діючої правлячої еліти РФ, я зовсім не поділяв погляди РФ у питанні захоплення територій України, тому з мого боку це була відповідна помста за те, що незаконно зробили зі мною, за те, що не можу перебувати з власними дітьми та взагалі вважаю, що кожен має шанс на друге життя. Саме тому, під час перебування на території України, протягом 2014-2018 років я виділяв кошти на забезпечення потреб дітей із зони АТО, реабілітацію постраждалих, військових, здійснював закупівлю продуктів харчування, інколи купляв військове обмундирування, яке передавалось до Збройних сил України. Крім цього, через свою волонтерську діяльність, я маю відповідні листи підтримки, копії яких надаю для розгляду", - заявляв Панюшин 17 грудня 2019 року під час співбесіди в ДМСУ.

Він наполягав, що зайняття ним волонтерською діяльністю на підтримку України слугувало формою його "супротиву" політиці офіційної Москви. Та незважаючи на це, російська влада буцімто не залишала спроб залучити його до співпраці.

Панюшин повідомив, що в 2017 році на нього посилився тиск та дії щодо "втягування до політичного життя" РФ. Достойник запевняв, що коли він вкотре відмовився від залучення до передвиборчої кампанії з обрання президента Росії, відносно нього вдруге сфальшували кримінальну справу та оголосили в розшук. Як раніше зазначалося на сторінках Dетектив-Info, йдеться про обвинувачення з боку Слідчого комітету, що стосуються викрадення (п.«а», «в» ч.3 ст.126 КК РФ) та жорстокого побиття (п.«а» ч.3 ст.111 КК РФ) людей, дев'яти випадків шахрайства в особливо великих розмірах (ч.3, ч.4 ст. 159 КК РФ), незаконну організацію азартних ігор (п.«а» ч.3 ст.171.2 КК РФ), а також "профільну" для королів злочинного світу правову новелу про керівництво та участь у діяльності злочинної спільноти (ч.1, ч.2 ст.210 КК РФ).

Нібито саме ці обставини змусили "Вітю Пана" остаточно прийнятия рішення про еміграцію. "Власне переслідування пов'язую з тим, що після подій між Україною та РФ у 2014 році, під час мого перебування в Україні я неодноразово надавав фінансове сприяння збройним силам, забезпечував надіслання техніки та необхідного обладнання. Як до мене, саме така допомога спричинила посилення переслідування в РФ", - зазначав під час співбесіди Панюшин.

 

За російського злодія в законі "вписалися" Кива та націоналіст з Миколаєва. У "Пана" знайшлася подяка від президента України

На підтвердження волонтерських звитяг, "Пан" надав низку документів. Відповідно до висновку про визнання Віктора Миколайовича біженцем відпочатку було визнано правдоподібним факт його волонтерської діяльності на території України на підтримку Збройних Сил України та громадських організацій з питання деокупації Донбасу. Втім, зрештою частина цих відомостей визнали недостовірною (що й призвело до позбавлення Панюшина статусу біженця).

По-перше, йдеться про подяки з боку командування військової частини №3033, командира роти снайперів та т.в.о в/ч А1126. Коли можновладці почали перевіряти обставини їх вручення, обидві військові частини повідомили про відсутність відомостей щодо волонтерської допомоги з боку Панюшина. Та натякнули на наявність ознак підробок печаток у відповідних документах.

По-друге, листи на підтримку "волонтера в законі" виписали 4 громадських організації. Йдеться про пов'язані з миколаївським активістом націоналістичного руху Іллею Зелінським "Спілку військових добровольців" і "Бузький Гард Миколаїв" (під час допиту керівники цих об'єднань спростували факти отримання допомоги з боку "Пана"), а також полтавський благодійний фонд "Народна Армія" та "Штаб національного захисту Полтавської області", співзасновником якого виступає вищезгаданий нардеп Ілля Кива.

По-третє, сторона "Віті Пана" долучила до його особової справи відзнаку "За гуманітарну участь в антитерористичній операції" з автографом президента України.

Зауважимо, що навіть під час детальної перевірки можновладцям не вдалося встановити підробку цієї грамоти. Однак, за сукупністю інших виявлених недостовірних відомостей Панюшина позбавили притулку в Україні.

Родзинкою цієї процедури стало з'ясування того факту, що станом на 11 травня 2021 року Віктор Миколайович, згідно бази даних Генерального секретаріату Інтерполу, не значиться в розшуку (в тому числі за поданням РФ). Цей факт українські можновладці врахували як усунення обставини, на підставі якої свого часу достойник потребував додаткового захисту. Так "Пан", що паралельно був включений до санкційному списку кримінальних елементів, втратив статус біженця та легальні підстави знаходитися в Україні. За тиждень до Нового Року-2022 Окружний адмінсуд Києва відмовив у визнанні цього вердикту ДМСУ протиправним.

гарячі новини Суд закрив справу чотирьох членів банди елітних автовикрадачів, яку сколотив екс-працівник "Кобри" 02.08.2022
Суд повернув українське громадянство "королю конфіскату" з санкційного списку 25.07.2022
Обвинувачений у вбивстві Аміни Окуєвої залишив Україну. Його оголосили в розшук 21.07.2022
Український паспорт, який врятував "кокаїнового короля" Болгарії від екстрадиції на Батьківщину, визнано недійсним 19.07.2022
"Наглядач" за колоніями від злодія в законі "Умки" відбувся умовним терміном по угоді зі слідством 08.07.2022
Архів новин