10.12.2019
"Пан" в Україні не пропав

Скільки коштувала "індульгенція" для російського "злодія в законі" та який стосунок до цього мають тютюновий барон Львівщини і верхівка МВС

2 грудня 2019 року президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроект №2513 "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою", який передбачає кримінальну відповідальність за перебування осіб у статусі так званих "злодіїв у законі".

Ініціатива голови держави очікувано спричинила жваве обговорення в юридичній спільноті, правоохоронних колах та серед представників кримінального світу.

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко вже заявив, що новації "дозволять притягувати до відповідальності тих злочинців, які очолюють  бандитські співтовариства, використовуючи свій кримінальний авторитет у злочинному світі". Та спростять у суді процедуру доведення, що саме конкретний "злодій в законі" організовував злочин та отримував з цього зиск.

Як-то воно буде насправді, та чи не призведе до "полювання на відьом", покаже тільки час. Бо конкретна практика свідчить: навіть вже наявним арсеналом законних засобів протидії "королям злочинного світу" вітчизняні правоохоронці користуються вельми вибірково.

 

Кейс Панюшина

"Червоною лінією" тут виступає історія російського "злодія в законі" Віктора Панюшина на прізвисько "Вітя Пан".

Цей 61-річний уродженець Татарстану, що очолює одне із найпотужніших слов'янських угруповань на теренах колишнього СРСР, щонайменше з 2017 року оголошений у міжнародний розшук.

Віктор Панюшин

Втім, як виявлося, ця обставина не створює йому будь-якого дискомфорту та не заважає вільно почуватися на території нашої держави. Буквально під носом у правоохоронців.

 

Російський "злодій в законі" запросив притулок в Україні

Як вже повідомлялося на сторінках Dетектив-Info, у другій декаді минулого місяця Панюшин особисто завітав до одного із одеських відділень центру "Паспортний сервіс" Державної міграційної служби України. До держустанови чоловік звернувся з заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту через... політичні мотиви та переслідування на території РФ.

За нормою закону в подальшому, в разі схвалення рішення про надання Панюшину статусу біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, він не може бути висланий або примусово повернутий до Росії.

Таким чином, аж до часу винесення рішення з боку територіального органу міграційної служби стосовно заяви Панюшина (яке, до слова, може бути оскаржене), коронований представник злочинного світу фактично майже "легалізувався" в Україні й гуляє на волі.

Зауважимо: його пригоди в "Паспортному сервісі" Одеси минулого місяця - далеко не єдине красномовне свідчення того, що чиясь "невидима пустотлива рука" робить все можливе для того, аби на українській землі цьому "злодію в законі" дихалося вільно.

Про рівень впливовості його зв'язків серед вітчизняних можновладців свідчить хоча б той факт, що вони довгий час ретельно "заплющюють очі" на те, що Панюшина розшукує Інтерпол за запитом на арешт та екстрадицію від російських правоохоронців.

Про це свідчить як картка росіянина у відповідному банку даних, так відповідь на запит карного розшуку за вихідним №7956 від 13 березня 2019 року, що надійшла від Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України. Однак екстрадиційна процедура щодо нього ще навіть не розпочиналася!

Втім, навіть красномовний "одеський інцидент" жевріє в променях слави щодо іншої резонансної події за участі Віктора Панюшина. Про цю історію поневірянь "Віті Пана" на території нашої держави компетентні структури й досі не проронили ані пари з вуст. І, до слова, чомусь мовчить, навіть позбувшись посади, нині екс-заступник голови Нацполіції Вячеслав Аброськін, що останніми роками приміряв на себе мундир безкомпромісного борця із "королями злочинного світу" та висвітлював буквально всі випадки їх затримань (навіть відверто незначущі епізоди).

Вячеслав Аброськін 

Залишається сподіватися, що нагадування подій піврічної давнини на сторінках Dетектив-Info активізує мозкову діяльність Аброськіна та чинних правоохоронців, у яких наразі чомусь начисто "відшибло пам'ять" щодо делікатної справи щодо "недозатримання" "Віті Пана", яке мало місце на початку червня 2019 року.

 

"Львівська зустріч"

Як вказує поінформований співрозмовник Dетектив-Info у силових структурах, цьому передувало довготривале відпрацювання співробітниками очолюваного Романом Осуховським (якого в кулуарах поліцейського главку називають протеже Вячеслава Аброськіна) Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції близького оточення "короля злочинного світу". А також отримання оперативної інформації щодо незаконного перебування розшукуваного Панюшина саме в Україні, зокрема - на Львівщині.

Згодом, коли на територію нашої держави почала робити нерідки вояжі дружина "Віті Пана" разом із їх неповнолітніми дітьми, пазл склався остаточно. Щоб "вполювати" "злодія в законі" залишалося лише вичікувати, а слушна нагода не забарилася.

Зокрема, на самому початку червня із Харкова силовики отримали сигнал, що Ірина Панюшина прямує потягом до Львова, де начебто має зустрітися з чоловіком. На залізничному вокзалі міста Лева була влаштована "засідка", в тенета якої й потрапив "Вітя Пан". О 9:30 6 червня його було затримано.

Згідно букви закону, надалі "короля злочинного світу" мали «оформити» відповідним чином, доправити до прокуратури, звідти в суд, а згодом (звичайно, за наявності згоди з боку служителів Феміди) - екстрадувати до Росії, яка оголосила чоловіка в міжнародний розшук. Однак від початку ситуація почала розгортатися геть в іншому напрямку, де всі по черзі плювали на право.

 

"Адмінвитівки" можновладців

Як встановили згодом співробітники Державного бюро розслідувань, затримання Панюшина у Львові відбулося без складання жодного процесуального документу, тобто незаконно. Ба більше, після отримання усної вказівки від керівництва ДСР, працівники Нацполіції надалі привезли «злодія в законі» до столиці, де ввечері 6 червня помістили до приміщення Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області.

Тільки тут відносно «Віті Пана» було складено протокол, але виключно щодо адміністративного затримання за стандартною для «злодіїв в законі» процедурою. Але без урахування факту його знаходження в розшуці Інтерполу! Хоча відповідна інформація оперативно – 7 червня 2019 року за вихідним №17532 надійшла до Департаменту стратегічних розслідувань...

Тобто натомість того, аби розпочинати екстрадицію росіянина, надалі його перевели до Чернігівського ПТПІ, направивши до суду клопотання з метою ідентифікації Панюшина та забезпечення примусового видворення з території нашої держави.

7 червня 2019 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області розпочав розгляд відповідного адміністративного позову Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області до Панюшина.

Засідання по справі було призначено на 10 червня. Передбачалося, що сам "злодій в законі" начебто має брати участь в ньому в режимі відеоконференції із стін Чернігівського ПТПІ. Однак у встановлений час жодна із сторін провадження не з'явилася та не вийшла на зв'язок. Тож суд залишив адмінпозов до російського "злодія в законі" без розгляду, а провадження було закрито.

Це виявилося можливим через те, що раніше - 7 червня до Чернігівського ПТПІ надійшло повідомлення від першого заступника начальника ЦМУ ДМС у м.Києві та Київській області Олексія Пустовіта, де зазначалося – столичні міграційники «завершили» заходи щодо видворення Панюшина за межі України. Тож вони ініційювали питання щодо передачі «злодія в законі» саме в розпорядження співробітників їх управління. Таким чином вже наступного дня, 8 червня 2019 року «Вітя Пан» знову опинився в Києві, де «після складання документів» його взагалі відпустили.

Олексій Пустовіт (крайній ліворуч)

Навіщо ж було розгорнуто такий спектакль із залученням десятків співробітників правоохоронних структур по всій території України? Певним чином відповідь на це питання надає один із занурених у суть «справи Панюшина» співрозмовників Dетектив-Info.

 

Поява "старих друзів"

"Спочатку "Вітю Пана" зусиллями працівників Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції дійсно було затримано у Львові. Але надалі, замість того, аби доправити його в прокуратуру, щоб там звернулися до суду із клопотанням щодо його екстрадиційного арешту, з Києва від начальника ДСР Романа Осуховського надійшла вказівка везти "злодія" до столиці, а згодом до Чернігова та проводити його за адмінпроцедурою щодо видворення. Тобто йшло банальне окозамилювання, й просто тягнули час, щоб дати змогу Панюшину «вирішити питання». Надалі включився його адвокат, пішли дзвінки, й врешті-решт «Пана» просто відпустили. Хто міг дати команду Осуховському діяти відповідним чином - питання риторичне. Просто згадайте, хто його просував по службі, й знайдете відповідь", - переповідає обставини тих загадкових подій джерело.

Подейкують, що вирішення питання визволення Панюшина відбувалося на найвищому рівні із залученням впливових бізнесменів, правоохоронців тощо. А серед тих, хто ледь не найбільше переймався долею "коронованого" представника злочинного світу вказують депутата Львівської міськради, президента ФК "Рух" та одного із найбагатших мешканців Західної України Григорія Козловського.

Григорій Козловський

Згідно із оперативними зведеннями, Козловський два десятки років виступає фактичним власником "Львівської тютюнової фабрики". Це підприємство у якості провідного постачальника цигарок для контрабанди на мільярдні суми до європейських країн (в Румунію, Угорщину, Словаччину) свого часу називав колишній голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль. На фабриці такі претензії відкидали, де-юре Козловський на сьогодні не має прямого стосунку до компанії.

Однак, як подейкують на Львівщині, насправді Григорій Петрович продовжує міцно тримати руку на пульсі роботи табачної фабрики в Вінниках. Начебто свого часу на його специфічний бізнес зазіхав львівський "авторитетний" бізнесмен Володимир Дідух, відомий на прізвисько "Вова Морда". Однак його амбіції так і не втілилися в життя. Передусім через те, що безпеку Козловському, користуючись власним статусом у кримінальному світі, забезпечив саме "Вітя Пан".

Мовляв відтоді Панюшин та Козловський знаходятся у приятельських стосунках. Офіційно ці добродії ніяк не коментували факт їхньої дружби чи бодай знайомства.

Втім відомо, що під час перебування на території Львівської області російський "злодій в законі" зупинявся у готельно-ресторанному комплексі "Святослав", що належить Григорію Петровичу. Гостинність останній виявляв і до дружини Панюшина.

Коли на початку року пані Ірина приїздила до Львова, то обирала у якості місця перебування "Гранд Отель", власником якого ЗМІ називають президента ФК "Рух". Окрім того, супровід жінці на території нашої держави забезпечували бізнес-партнери Козловського - Армен Саргсян та Едуард Москальов. Але й це ще не все.

 

Як викупали "Пана" та ховали справу щодо цього

Згідно одному із тлумачень, саме Козловський особисто займався розв'язанням халепи із правоохоронцями, у яку в середині 2019 року через своє "львівське затримання" потрапив "Вітя Пан".

Подейкують, що тютюновий магнат обрав у якості посередника та переговорника із першими особами Національної поліції з цього питання... Юрія Квятківського, що на той час обіймав посаду прокурора Львівської області. Розрахунок був вельми простий: оскільки Квятківський раніше працював на Київщині, коли там ніс службу й нині екс-голова Нацполіції Сергій Князєв, тож достойники мали міцні контакти між собою.

Юрій Квятківський

"Перемовини" щодо звільнення Панюшина начебто розпочалися із цінника в 2 млн дол, втім в результаті сума зменшилася до 1,6 млн дол. Надалі Квятківський здійснив "дружній візит" до Князєва та Аброськіна, прихопивши із собою якийсь вантаж.

Невдовзі після цього "Вітя Пан" опинився на волі, а згодом халепа трапилася із Князєвим - його колишню дружину затримали із великою сумою готівки польські правоохоронці...

Сергій та Вікторія Князєви

Згідно версії відставного екс-керманича Нацполіції, валюта мала легальне походження внаслідок продажу нерухомості його знайомим. Опоненти Князєва у відповідь натякали, що на кордоні "спливли" гроші, отримані за визволення "Пана".

 

Дива слідства ДБР

Як би там не було, але остаточним встановленням всіх обставин та дій правоохоронців під час затримання й подальшого звільнення Віктора Панюшина надалі опікувалося Державне бюро розслідувань в межах відповідного кримінального провадження.

Ще у серпні тут отримали дозвіл суду на вилучення документації щодо «Віті Пана» в Департаменті карного розшуку та Департаменті стратегічних розслідувань. Подейкували, що керманичу ДСР Роману Осуховському взагалі "світила" підозра, втім й до сьогодні вона не оголошена. Як і будь-кому іншому із можновладців.

Роман Осуховський

Тим не менш, на початку поточної осені майже всі дійові персонажі детективних подій, що розгорнулися навколо "Віті Пана", втратили посади. Зокрема, подав відповідний рапорт про відставку Сергій Князєв, новий генпрокурор Руслан Рябошапка звільнив Юрія Квятківського, зі скандалом залишив Нацполіцію Вячеслав Аброськін, а замість Романа Осуховського Департаментом стратегічних розслідувань Нацполіції сьогодні фактично керує Андрій Рубель. Згідно однієї із версій, саме нюанси «особливих стосунків» Аброськіна та Князєва із оточенням «злодія в законі» Панюшина, стали справжньою причиною звільнення верхівки Нацполіції...

Що ж стосується кримінального провадження щодо ймовірних зловживань та корупції з боку правоохоронців під час затримання та звільнення російського "злодія в законі", то після активної фази допитів безпосередніх учасників тих подій, його, схоже, вирішили не роздмухувати та поклали під сукно. Тим паче, що справу в ДБР чомусь кваліфікували крізь призму статей про розголошення даних досудового слідства (ч.2 ст.387 КК України) та завідомо незаконне затримання «Віті Пана» (ч.3 ст.371 КК України), не акцентуючи увагу на наданні, ймовірно, незаконних (чи навіть злочинних) вказівок , службовій недбалості та ганебному перевищенні повноважень з боку керівництва Нацполіції та ДМСУ.

Сам Віктор Панюшин наразі чекає розгляду його заяви щодо надання йому статусу біженця у той час, як правоохоронці Російської Федерації марно сподіваються на притягнення лідера одного із найбільших слов’янських злочинних угруповань до відповідальності.

А українські можновладці малюють барвисті картини того, як після прийняття закону щодо "злодіїв в законі" заженуть їх усіх "під шконку". Та мовчать про те, що навіть за існуючими процедурами для окремих королів злочинного світу, чомусь виникають винятки. Особливо коли у повітрі з'являється запах великих грошей із присмаком тютюну.

гарячі новини Організатора замаху на львівського авторитета "Копито" засудили на довічне 21.03.2024
Уманського положенця "Сушу" затримали за підозрою в організації вбивства судді 20.03.2024
Суд дозволив спецрозслідування проти кілера з "Артисту" 24.02.2024
Суд заочно арештував авторитетного очільника федерації боксу Буковини "Загуру" 14.02.2024
Дніпровський смотрящий "Мазепа" з другої спроби опинився на волі 10.02.2024
Архів новин