14.11.2019
Юрій Єриняк та "голі пістолети"

По обіді 8 листопада 2019 року біля входу до приміщення Солом'янського районного суду міста Києва зупинився броньований Mercedes-Maybach, звідки у супроводі охорони вийшов уродженець молдавського міста Бельци Юрій Єриняк, відомий у певних колах як "авторитетний" бізнесмен "Молдован".

Особа цього кума так званого "злодія в законі" Андрія Недзельського ("Нєдєлі") привернула увагу багатьох в Україні після скандальних подій, які трапилися у апартаментах №1016 готелю Fairmont під час святкування весілля доньки Олега Крапівіна місяць тому.

Як зазначав Dетектив-Info, саме Єриняку організатори гучного конфлікту "коронованих" представників злочинного світу відвели ледь не головну роль у подіях 12 жовтня. Після цього прибічники "Нєдєлі" на спеціальному зібранні (так званій "сходці") прийняли рішення щодо віднесення "Молдована" за його вчинок до найнижчої тюремної касти. І це, як не дивно, викликало серйозне занепокоєння... з боку колишнього першого заступника Голови Національної поліції Вячеслава Аброськіна.

"Ці "покази" (мається на увазі розповідь "Молдована" в номері 1016 місяць тому - Ред.) можуть коштувати йому власного життя з подальшим перерозподілом легального і тіньового бізнесу", - переймався подальшею долею "свідка Єриняка" генерал...

Втім Юрій Григорович публічно ніяким чином не демонструє того, що йому наразі непереливки. Навпаки, на фоні чуток про нібито посилення ним охорони, після семимісячної паузи Єриняк знову повернувся до ведення власної сторінки в Facebook. Де від початку листопада ледь не кожного дня викладає звіти із різних заходів, в яких бере участь як меценат.

У цьому щільному графіку "блогера" серед фотокарток та відеозаписів підписники Єриняка не змогли побачити, яку установу вже не вперше за останні роки (та у якому статусі) відвідував він 8 листопада. Близько 14:45 того дня разом із групою підтримки кремезних та мовчазних чоловіків та двома адвокатами - Владиславом Семенченком та Глібом Федуром, "Молдован" вставав після анонсування появи в залі судових засідань №4 Солом'янського суду головуючого по його справі - судді Сергія Агафонова.

Останній одразу ж продемонстрував присутнім своєрідне трактування вільного доступу преси до інформації, коли заборонив Dетектив-Info здійснювати відеофіксацію засідання.

Цікаво, що за це перед Агафоновим клопотала як сторона Єриняка, так і представник державного обвинувачення - заступник начальника першого відділу другого управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими центрального апарату Державного бюро розслідувань Генеральної прокуратури України Андрій Марущак.

Останній згодом відмахнувся від будь-яких коментарів журналістам, приділивши ЗМІ менше уваги та часу, аніж копирсанню у власному девайсі.

Втім, всі ці перестороги та жага до приватності всіх учасників ледь не втаємниченого провадження виявилися зайвими.

По-перше, більшість його обставин давно встановлені.

По-друге, через неявку свідків слухання 8 листопада вкотре перенесли - наразі на 10:00 29 листопада.

По-третє, ланцюг останніх подій дозволяє припустити, що всі знакові рішення по справі, ймовірно, вже були винесені. Причому, ще до початку осені поточного року, але зовсім не в храмі правосуддя по вулиці Шутова. А в дещо інших місцях та кабінетах...

Тим не менш, це не завадило провадженню за обвинуваченням Єриняка справити свій четвертий день народження з початку судового розгляду по суті. А оскільки іменини це завжди свято, редакція Dетектив-Info вирішила долучитися до урочистостей із власним подарунком.

Наш презент - історія про те, яким чином сплелися між собою долі купки достойників, котрим випала честь брати участь у одній із найбільш втаємничених, та одночасно загальновідомих історій останніх років. Де вишенкою на торті стало викрадення екс-генерального директора ПрАТ "Нафтогазвидобування" (нині народного депутата) Олега Семінського. А ложкою дьогтю - той факт, що замість об'єктивного розслідування та притягнення до відповідальности причетних до цього (а також купи інших) злочину суспільство стало свідком української версії рімейку американської кінокомедії із місцевим Леслі Нільсеном (себто Юрієм Єриняком) у головній ролі. Тієї самої, де йдеться про "голий пістолет", яких у вітчизняних реаліях виявилося декілька.

 

Крадений Олег

За точку відліку "зйомок", тобто початку "юридичного марафона" стосовно "Молдована" сценаристи обрали події весни 2014 року, невдовзі після перемоги Євромайдану та втечі Віктора Януковича. Занотуємо собі, що на той момент більше двох років правоохоронці марно намагалися з'ясувати долю та місцезнаходження топ-менеджера "Нафтогазвидобування" Семінського.

Співвласника найбільшої української газовидобувної компанії викрали в лютому 2012 року, а згодом контроль над ПрАТ опинився у Ріната Ахметова. Угоду щодо купівлі акцій найбагатший за підрахунками Forbes українець уклав із тодішніми бенефіціарами ПрАТ - Нестором Шуфричем та Миколою Рудьковським.

Останнього правоохоронці й розглядали як ймовірного замовника викрадення Семінського, а Єриняка - у якості організатора здійснення цього злочину. Зауважимо, що й понині про підозру в кіднепінгу "Молдовану" чи Рудьковському не було оголошено. Та й будь-кому іншому. Однак саме цією стежкою повільно, але впевнено просувалося слідство ГПУ, коли навесні 2014 року на Різницькій почали "розробляти" кума так званого "злодія в законі" Недзельського та його оточення.

Відпочатку мова йшла про три окремі епізоди.

 

Скандальний Mersedes

Перший. Власне це події, які трапилися до викрадення Олега Семінського - 6 січня 2012 року на проспекті Перемоги в Києві.

Тоді в автомобіль "Mersedes Benz ML 63 AMG", в якому пересувалися підприємець Олег Бенедіс та колишній співробітник правоохоронних органів Олександр Гудзь сзаду в'їхала "Subaru", за кермом якої знаходилася бізнес-леді Катерина Пєсоцька. Дівчина від початку стверджувала: вона навмисно скоїла аварію через те, що впізнала у "Mersedes'і" власне авто, котре записане на її матір Ангеліну Новодєєву. А півроку тому - було викрадене.

Пєсоцька викликала правоохоронців, озвучивши претензії в тому, що самотужки знайшла саме цю машину. Та розповіла: навесні 2011 року вона спільно із чоловіком Вадимом Гняздовським придбала автомобіль "Mersedes Benz ML 63 AMG" за 60 тис дол, зареєструвавши його на власну матір. Втім, у жовтні того ж року до бізнес-леді нібито звернувся по допомогу її давній приятель Андрій Шикора.

Зі слів Пєсоцької, останній попросив передати йому в користування іномарку на декілька діб, проте так і не повернув авто. Згодом Шикора нібито перестав виходити на зв'язок, та зник. Пєсоцька та Новодєєва, у свою чергу, звернулися із заявами щодо привласнення машини до МВС.

Дуже скоро Пєсоцька зробила те, що буде нерідко практикувати й надалі. Дівчина частково змінила свої покази, вказавши - ДТП із "Mersedes Benz ML 63 AMG" 6 січня начебто трапилося випадково. Тим не менш, основні претензії бізнес-леді не були вичерпані. Тож правоохоронці знайшли та опитали її вирогідного кривдника Шикору.

Станом на початок 2012 року у чоловіка виявилася власна історія щодо походження іномарки. Начебто свого часу він мав близькі стосункі із Пєсоцькою, але згодом дівчина заборгувала йому 50 тис дол, тож віддала у якості розрахунку скандальний "Mersedes". Більше того - разом із Катериною (проте не юридичною власницею) він нібито їздив до МРЕВ ДАІ, де випадково підшукав того, хто виявився в змозі "формалізувати" питання передачи автівки Шикорі.

Чоловік божився, що допоміг йому в перереєстрації іномарки такий собі Андрій Ляшко, який підтверджував це. Й давав покази, що зголосився виступити "посередником" та "розпорядником" представницького майна в обмін на талон, який давав право на 20 літрів бензину А-95...

Опоненти Пєсоцької вказували: 16 грудня 2011 року столичний нотаріус Олександр Перевертун виписав довіреність на елітний "Mersedes" Ляшку, внаслідок чого автомобіль був знятий з реєстрації. Надалі "посередник" запропонував придбати "свою власність" давньому знайомому Бенедісу. Останній це загалом підтверджував (за словами бізнесмена, він заплатив Шикорі за "Mersedes Benz ML 63 AMG" 58 тис дол)...

Нове дихання ця історія отримала у квітні 2014 року, коли Пєсоцька звернулася тепер вже до Генеральної прокуратури України, та почала вимагати поновлення розслідування щодо Шикори та інших кривдників. В статусі потерпілої дівчина заперечила версію свого колишнього приятеля щодо начебто наявності в неї боргу перед ним.

Навпаки, бізнес-леді заявила, що внаслідок "автомобільної епопеї" вона зазнала моральної шкоди, яку оцінює у 20 тис дол. Цього разу енергії Пєсоцької вистачило трохи більше, аніж на півроку. 30 грудня 2014 року вона вчергове змінила покази, приставши на версію Шикори. Надалі цей епізод було закрито "у зв'язку з відсутністю в діяннях осіб складу кримінального правопорушення".

"До чого ж тут Єриняк?", - може запитати прискіпливий читач. Відповідаємо: вище ми виклали офіційну версію пригод навколо "Mersedes Benz ML 63 AMG". Проте існує й інший, більш колоритний опис цих подій.

Згідно із ним, як стверджує поінформоване джерело Dетектив-Info у правоохоронних органах, все розпочалося з того, як після переїзду до Києва із Криму "Молдован" зійшовся із двома Андріями - Мельником (на прізвисько "Длінний") та Шикорою ("Каратист"). Про цих панів на той момент пліткували, що вони начебто спеціалізуються на організації так званих "автопідстав" на столичних дорогах.

Далі власне і трапляється те, з приводу чого Катерина Пєсоцька згодом буде писати заяви до правоохоронних органів. Її екс-приятель Шикора відбирає в дівчини іномарку, та звертається до Єриняка з проханням знайти на автівку покупця. Зацікавленість до "Mersedes'а" виявляє знайомий "Молдована" - колишній ДАЇшник Гудзь. Родич останнього Бенедіс купує машину в Шикори та катається на ній. Після цього трапляється ДТП, й авто вилучають на штрафмайданчик... Розлючений Гудзь у цей час вимагає у "продавців" повернути їм гроші, або машину.

Втім, й на цьому скандал не вщухає, а йде на новий рівень, причому в бік "кримінального світу". Подейкують, що приводом до цього стало встановлення справжнього джерела появи у Пєсоцької престижної іномарки. Начебто такий презент дівчині зробив один із так званих "злодіїв в законі" грузинського похождення, з яким вона мала певні стосунки. Коли цей даруватель дізнався про халепу, яку влаштували його знайомій, то призначив Мельнику та Шикорі зустріч для з'ясування стосунків.

"Каратист" та "Длінний" у свою чергу, як розповідає співрозмовник Dетектив-Info, вирішили не випробовувати долю й звернулися по допомогу у вирішенні гострого питання до Єриняка. Останній відгукнувся на прохання. Та, ймовірно, використовуючи зв'язки свого кума "Нєдєлі", домігся аудієнції для "двох Андріїв" в Москві.

Тут їх вислухав так званий "злодій в законі" Аслан Усоян ("Дід Хасан"), після чого була укладена "мирова угода" навколо "Mersedes'а". Тим, хто найбільше програв через це, знову виявилися Бенедіс і Гудзь - автівку або віддані за неї гроші їм начебто так і не повернули.

 

Ніж в стегно Гудзю та розбите обличчя Зубка

Але, іще більш значущим відтоді став інший нюанс. Річ у тім, що коли захопливий вир подій у вигляді з'ясування автостосунків "покупців" та "продавців" віджатої іномарки ще не заспокоївся, невідомі в масках 3 лютого 2012 року викрадають Олега Семінського.

Однак резонансний злочин, незважаючи на наявність оперативної інормації щодо кола осіб, які можуть бути причетними до цього (в тому числі співробітників силових структур), понад два роки про топ-менеджера не було ніякої звістки.

Все змінюється навесні 2014 року, але правоохоронці, що розслідують кіднепінг Семінського, вдаються до хитрощів. В нагоді намаганням реалізації їх планів (кінцевою точкою яких, за чутками, мав стати глобальний перерозподіл сфер впливу в "Нафтогазвидобуванні") стали неприємності, що чекали двох осіб.

Першим у цьому списку випало стати вищезгаданому екс-ДАЇшнику Олександру Гудзю, який після звільнення із лав правоохоронних органів начебто "засвітився" у кількох шахрайських епізодах.

Подальші обставини виглядали, як зазначає поінформоване джерело Dетектив-Info, приблизно так. Начебто під час здійснення певної оборудки із забудовами на території Вінницької області, Гудзь розсварився через грошове питання із своїм компаньоном Михайлом Потапенком.

Останній не пристав на умови партнера, та приїжджає до Києва. Де під час зустрічі із старим знайомим Гудзя - Єриняком, ошелешує "авторитета" звісткою про те, як колишній ДАЇшник нібито замовив його вбивство. Надалі у гру вступають вдячні "Молдовану" за їх порятунок від грузинського "злодія в законі" "Длінний" і "Каратист". Тож Мельник обіцяє знайти та помститися Гудзю за їх приятеля, використовуючи при цьому "допомогу" окремих співробітників ОТМ.

17 травня 2014 року ті відстежують місцеперебування Гудзя в Києві, після чого передають трафіки виходу Гудзя на телефонний зв'язок із прив'язкою до місцевості Мельнику, Шикору та Потапенку. Останні розпочинають "спецоперацію", та невдовзі полонять екс-ДАЇшника, захопивши його зненацька біля одного із кіосків. А паралельно - повідомляють про "знахідку" "Молдована".

За той час, поки Єриняк (правоохоронці надалі вважатимуть його організатором злочину) їхав до своїх "побратимів", ті не гаяли часу. Вони закинули Гудзя на заднє сидіння автомобіля "Mercedes-Benz GL", й відвезли на вулицю Кудряшова. На цьому місці з Гудзем розпочали проводити "профілактичні бесіди", які більше нагадували тортури. Особливо після того, як до місця подій прибув власне Єриняк.

Зокрема, як встановлять слідчі, квінтесенція подій виглядала наступним чином. Спочатку Шикора як мінімум чотири рази вдарив екс-ДАЇшника мисливським карабіном. У відповідь Гудзь спробував пручатися, та його наміри остудили Потапенко і Мельник. "Длінний" проявив себе у цьому найвиразніше: він неодноразово бив Олександра кулаками по обличчю та тулубу, а згодом - всадив ножа полоненому в праве стегно...

Згідно версії ГПУ зразка 2014 року, це й стало останнєю краплею: невдовзі Гудзь визнав, що начебто дійсно "замовляв" вбивство "Молдована". Та у якості спокутування власної провини "підписався" під тим, що визнає за собою борг перед опонентами у сумі в 103 тис дол.

Зокрема, "кругла цифра" (сто тисяч) мала відійти Єриняку і Ко, а залишок - перераховано у якості допомоги такому собі Артуру Бірюку.

Згадка про Бірюка - важливий атрибут продовження пригод героїв цієї розповіді. За два тижні інциденту з Гудзем цей чоловік вже перебував на волі. Та разом із "побратимами" Мельником та Шикорою близько опівнашосту ранку 31 травня 2014 року "відзначився" у скандальних подіях в київському кафе на вулиці Богдана Хмельницького.

Суспільство дізналось про це від тенісиста Олександра Долгополова, який повідомив - його приятеля Олександра Зубка жорстоко побили чоловіки, що відпочивали у "JUST C.A.F.E.". Ними виявилися Бірюк, Мельник, Шикора та четверта особа, яку встановити начебто не вдалося.

Олександр Зубко

"Мой друг проходил мимо стола группы людей, внешности бойцов без правил. Такое впечатление, что эти люди пришли туда специально, чтобы подраться. Возможно, он задел кого-то из них, а может и не задевал. К нему с матом обратился человек, который потом и был идентифицирован как Андрей Мельник. Сказал что-то типа "Чего ты здесь ходишь?". Мой друг вежливо извинился, на что тот ему ответил "На х.. мне твои извинения", после чего его дружки схватили моего друга, вывели из ресторана и начали его избивать. Они били его вчетвером – руками и ногами, а охрана практически бездействовала, боялась влазить в разборки, потому что та компания была явно подготовленная – бойцы М1, К1, я не знаю... Хорошо, что мой друг тоже крепкий парень, и закрыться успел, благодаря чему не получил увечий. Но его потом еле поднимали – он весь в крови был. Уже когда Сашу избили и он еле волочился по земле, Мельник достал нож и бежал по улице за ним с криками "Я убью тебя". Такое впечатление, что эти люди были не только под воздействием алкоголя, но и чего-то еще", - написав емоційний пост про ці події Долгополов на своїй сторінці в Instagram (сьогодні ця сторінка недоступна, мова оригіналу збережена - Ред.).

Десь так розглядали ці події й правоохоронці. Влітку 2014 року вони почали здійснювати відносно Єриняка, Мельника, Шикори, Потапенка негласні слідчо-розшукові дії по всіх епізодах насильницьких злочинів, де ті "проявили" себе. Втім, більшість із цих "прослушок" насправді не була використана за прямим призначенням відповідних кримінальних проваджень.

За твердженням джерела Dетектив-Info, "літери" по "Молдовану" та його приятелям дозволили врешті-решт слідчим ГПУ домогтися... звільнення Олега Семінського (Розшифровки та аудіо розмов, що були зафіксовані при цьому, як власне і перелік осіб, з якими спілкувався "авторитетний бізнесмен", й досі чекають свого часу).

Існує думка, що задля цього був використаний відвертий шантаж: викрадачів топ-менеджера "Нафтогазвидобування" змусили відпустити полоненого в обмін на нерозголошення деяких, потенційно скандальних записів розмов (у тому числі із правоохороняцми та представниками влади). А паралельно злочинці намагалися убезпечити себе: коридорами Генпрокуратури й досі можна почути розповіді про те, як начебто Микола Рудьковський "задобрив" на 2 млн дол тодішнього заступника генпрокурора Олексія Баганця та його сина в обмін на вирішення проблем "Молдована" по справі Семінського.

Втім, всі ці припущення й досі залишаються без відповіді. Так само, як і неодноразово тиражована в ЗМІ версія про те, як "гордіїв вузол" протиріч насправді було розрублено тільки після персональних домовленостей щодо угоди про "ділову співпрацю" у розподілі прибутків "Нафтогазвидобування" між Рінатом Ахметовим та Петром Порошенко, яка була укладена в 2015 році.

Саме в березні того року було арештовано Єриняка (під вартою він пробув майже до новорічних свят) за підозрою у викраденні та розбійному нападі на Гудзя. Паралельно "пропідозрили" Шикору, а також оголошено у розшук, а згодом затримано Мельника.

 

Обвинування розвалилося в суді

Таким чином, восени 2015 року так звана "справа "Молдована" стосовно "авторитетного бізнесмена" та двох його поплічників (Артем Бірюк та Микола Потапенко померли, тож провадження щодо них було закрито) попрямувала до Солом'янського районного суду Києва.

Від початку обвинуваченим інкримінувалися особливо тяжкі злочини, зокрема бандитизм (ст.257 КК України), розбій (ч.4 ст.187 КК України), вимагання грошей (ч.4 ст.189 КК України), викрадення людини (ч.3 ст.146 КК України) тощо. Але й це ще не все - невдовзі між Єриняком та Мельником пробігла "чорна кішка", а з друзів вони перетворилися на запеклих ворогів.

Оцінити поточний рівень взаємовідносин між колишніми "поплічниками" Dетектив-Info пропонує читачам, переглянувши фрагмент відео одного із засідань суду, що було призначено рік тому. Де охоронці "Длінного" та "Молдована" з шаленою пристрастю лупцюють одне одного, врешті-решт розтрощивши приміщення палацу правосуддя.

Існує припущення природи появи таких непорозумінь між "авторитетами" - це гроші. Подейкують: Мельник виявив, що Єриняк непропорційно розділив отримані від замовників викрадення Семінського кошти. Й до сьогодні достойники не налагодили стосунки між собою.

Втім, це не завадило поточною весною обвинувальному акту в кримінальному провадженню щодо всіх фігурантів зажити новим життям. Як це відбулося можна прослідкувати завдяки ухвалам із відкритої частини ЄРСР.

Зокрема, у рішенні від 21 червня 2019 року вказано: "під час судового розгляду прокурор Андрій Марущак відповідно до ч.2 ст.338 КПК України, склав та подав до суду новий обвинувальний акт, в якому сформулював змінене обвинувачення та виклав обґрунтування прийнятого рішення".

У тексті нового обвинувачення немає жодної "тяжкої статті" на кшталт бандитизму, вимагання грошей або розбійних нападів. Їх змінили претензії:

- до Шикори та Мельника - у нанесенні легких тілесних ушкоджень (ч.1 та ч.2 ст.125 КК України) Гудзю та Зубку. 6 вересня 2019 року суддя Сергій Агафонов виніс постанову про закриття відповідного кримінального провадження в зв'язку із відмовою від приватного обвинувачення потерпілих. Представник держобвинувачення не заперечував щодо цього;

- до Єриняка - виключно в зберіганні у власному будинку незареєстрованої вогнепальної зброї (ч.1 ст.263 КК України): пістолетів Glock 19 і Browning, а також патронів. Санкція цієї статті - від трьох років позбавлення волі. Приблизно стільки провів у полоні Олег Семінський. Втім, схоже на те, що навіть після чергової зміни влади в українських правоохоронців не доходять руки до того, аби поставити крапку в цій історії та вказати на викрадачів. Не дивно, що у такому випадку для суспільства залишається показувати, хіба що, тільки "голі пістолети"...

гарячі новини Суд закрив справу чотирьох членів банди елітних автовикрадачів, яку сколотив екс-працівник "Кобри" 02.08.2022
Суд повернув українське громадянство "королю конфіскату" з санкційного списку 25.07.2022
Обвинувачений у вбивстві Аміни Окуєвої залишив Україну. Його оголосили в розшук 21.07.2022
Український паспорт, який врятував "кокаїнового короля" Болгарії від екстрадиції на Батьківщину, визнано недійсним 19.07.2022
"Наглядач" за колоніями від злодія в законі "Умки" відбувся умовним терміном по угоді зі слідством 08.07.2022
Архів новин