13.04.2021
Справи сімейні "людей хороших"


(Юрій Середенко)

У четвер, 15 квітня 2021 року, з різницею в 45 хвилин в розкладі засідань колегії суддів Дніпровського апеляційного суду в складі головуючого Геннадія Слоквенко та суддів-учасників Ніни Коваленко і Світлани Крот запланований розгляд скарг на раніше обрані запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою щодо колишнього подружжя Середенків - 62-річного Юрія Івановича на прізвисько "Юра Донецький" та 35-річної Юлії Геннадіївни.

Цю парочку об'єднує не тільки однакове прізвище та майже п'ять років перебування в офіційному шлюбі, а й унікальний в історії України "кримінальний прецедент".

Річ у тім, що разом із батьком їх спільної дитини саме колишній дружині Юрія Середенка, якого позаочі називають так званим "положенцем" від злодія в законі "Умки" (Сергій Олійник) на дніпровських теренах, випало стати першою представницею прекрасної половини людства в якості особи, яка притягається до відподальності за нормами ухваленого влітку 2020 року так званого "антизлодійського закону" (ч.1 ст.255-1 КК України).

(Юлія Середенко)

"Закрили" подружжя, "смотрящих" і навіть тренера

1 квітня 2021 року до будинку Юлії Середенко (в дівоцтві - Кандиби), квартири її колишнього чоловіка "Юри Донецького" та низки інших достойників, що в повідмоленнях силовиків фігурують як так звані "смотрящі", "кримінальні авторитети" та активні учасників організованого злочинного угруповання, з силовою підтримкою спецпризначенців завітали правоохоронці.

Офіційний звіт про висунення 16 підозр, затримання шістьох осіб (серед яких - Юрій та Юлія Середенко) та оголошення в розшук ще трьох достойників припав на 5 квітня 2021 року. Тоді в Нацполіції оприлюднили сюжет, присвячений результатам першого етапу масштабної спецоперації з нейтралізації злочинного впливу на території Дніпропетровської області, до якої були залучені понад 250 правоохоронців.

Та пояснили - претензії з боку правоохоронців стосються вибивання боргів, вимагання коштів з підприємців та фермерів за надання так званого "кримінального даху", виконання різних злочинів на замовлення, постачання наркотиків до закладів пенітенціарної системи та інших звитяг на кшталт збору коштів для поповнення так званого "общаку", поширення злочинного впливу тощо.

За інформацією джерел Dетектив-Info, до переліку послідовників "Умки", які опинилися в фокусі уваги силовиків та отримали за наслідками "першоквітневих шмонів" підозри (зокрема й за статтями "антизлодійського закону"), потрапили "наглядачі" за Вільнянською та Софіївською виправними колоніями, "смотрящі" за Нікополем, Покровом, Томаківкою та навіть тренер ДЮСШ.

Йдеться про колишнього кандидата в депутати Марганецької міської ради від партії "Пропозиція" Дениса Жмудського, який в листопаді 2020 року отримав на свою адресу звинувачення в спробі побиття місцевої еко-активістки.

За свою поведінку восени минулого року тренер ДЮСШ відбувся штрафом у розмірі 51 гривні, а вже в лютому 2021 року його було взято під варту в рамках кримінальної справи, де Денису Вікторовичу інкримінується вимагання (ч.2 ст.189 КК України).

(Денис Жмудський)

Родинний підряд та "горлівські київські"

Що ж стосується "квітневої історії" про обшуки в прибічників "Умки", то тут Жмудському відводять хоча й важливу, але роль "другого плану". У провідному ж фокусі розслідування - звитяги подружжя Середенків.

Зокрема, Юлії Геннадіївні закидають роль завідувача "чорною бухгалтерією" та "завгоспа" ОЗУ, а її колишньому чоловікові - місце на вершині вибудуваного "положенцем" кримінального спрута, щупальця якого простягнулися на кілька районів Дніпропетровщини.

Наводячи характеристики з досьє "Юри Донецького" можновладці похапцем лише згадали його багатогранний кримінальний досвід. Між тим, як пояснюють обізнані співрозмовники Dетектив-Info, звитяги Юрія Івановича заслуговують окремої згадки.

Передусім варто зупинитися на походженні прізвиська "положенця". Річ у тім, що в бурхливі 1990-ті прізвище Середенка (який ще за радянських часів вперше притягався до кримінальної відповідальності за хуліганство), фігурувало серед прізвищ учасників угруповань, яким приписують участь у першому великому бандитському перерозподілі в Горлівці Донецької області часів незалежної України.

На той час достойник входив до лав так званого "Київського" ОЗУ (під контролем якого знаходився Микитівський ринок, "підприємці-човники" московського напрямку, частина бензинового бізнесу та пасажирських перевезень міста), що навесні 1997 року увійшло в активну фазу протистояння з "єнакіївськими" достойниками.

Точкою відліку запеклої ворожнечі вважаються події 9 червня 1997 року, коли "київський" Олексій Титов на території жилмасиву "Будівельників" в Горлівці скоїв замах на життя Валентина Костикова, відомого на прізвисько "Одинаковий". На диво, Костикову пощастило вижити, так само як і його кілеру - після переховування в Києві та подальшого відбуття покарання в 2019 році саме Титову випаде стати одним з героїв скандального "Кривавого полювання в Харкові" (детально про це читайте в розслідуванні Dетектив-Info).

Банда "Топ-Сервісу"

Що ж стосується Середенка, то ще наприкінці 90-х разом із іншими "київськими" він перебрався до столиці. Тут Юрію Івановичу випало стати учасником одного з найгучніших кримінальних процесів початку 2000-х років. Йдеться про історію звитяг угруповання на чолі з громадянином Російської Федерації Ігорем Шагіним, яке з легкої руки тодішніх акул пера охрестили "бандою "Топ-Сервісу".

(Ігор Шагін)

Усе через популярну на той час рекламу компанії, що офіційно займалася продажем продуктів харчування, а під її вивіскою "люди хороші" організували озброєне злочинне угруповання.

Керівника "Топ-Сервісу" арештували навесні 2001 року, разом із членами його банди Шагіну було висунуто офіційні обвинувачення в скоєнні 17 особливо тяжких злочинів, серед яких три вбивства, два розбійних напади, п'ять замахів на життя тощо.

Серед найгучніших звитяг бандитів - розстріл навесні 2000 року кримінального авторитета Ігоря Князєва на прізвисько "Князь", замахи на Миколу Підмогильного (який на той час був головою Жовтневої райдержадміністрації Києва) та Миколу Пацюка (заступника начальника управління Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики), вбивство заступника начальника податкової адміністрації Жовтневого району столиці Тамари Каліушко тощо

(Пам'ятник Ігорю Князєву на Берковецькому кладовищі)

На сторінках ЗМІ й понині можна зустріти згадки про безпосередню участь Середенка в скоєння ряду злочинів учасниками "ОЗУ "Топ-Сервіс", на кшталт замаху на життя підприємця Кучерова в Хмельницькому в січні 1999 року. У березні 2004 року разом із спільниками "Юра Донецький" протягом 5 діб слухав текст вироку, який проголошував банді Шагіна Апеляційний суд Києва. Згідно його вердикту (що в жовтні 2004 року встояв у Верховному Суді України), Ігоря Шагіна та ще 4 бандитів з "Топ-Сервісу" (Костянтина Старикова, Олексія Маркона, В'ячеслава Гандрабуру і Сергія Рудька) було засужено до довічного позбавлення волі.

Втім, вже на початку грудня 2016 року керівник банди "Топ-Сервісу" за рішенням суду вийшов на волю, після чого покинув територію України. Що ж стосується Юрія Середенка, то "повітря свободи" цьому достойнику вдалося вдихнути ще влітку 2013 року. Тоді він з'явився на подвір'ї будинку своєї сестри в Нікопольському районі Дніпропетровської області та попросив зареєструвати його тут, аби в подальшому "Юру Донецького" не турбувала міліція.

Після виконання його прохання та святкування з приводу звільнення Середенка з колонії, більше Юрія Івановича в будинку його родички ніколи не бачили. На відміну від поважних кіл, де достойника знають як нікопольського "положенця" від злодія в законі Сергія Олійника на прізвисько "Умка".

(Сергій Олійник)

У перший день квітня 2021 року "Юрі Донецькому" було висунуто підозру в поширенні злочинного впливу (ч.3 ст.255-1 КК України) та організації/участі у злочинному зібранні представників організованої групи (ч.1 ст.255-2 КК України).

гарячі новини Організатора замаху на львівського авторитета "Копито" засудили на довічне 21.03.2024
Уманського положенця "Сушу" затримали за підозрою в організації вбивства судді 20.03.2024
Суд дозволив спецрозслідування проти кілера з "Артисту" 24.02.2024
Суд заочно арештував авторитетного очільника федерації боксу Буковини "Загуру" 14.02.2024
Дніпровський смотрящий "Мазепа" з другої спроби опинився на волі 10.02.2024
Архів новин