17.11.2021
Ракетне паливо

15 листопада 2021 року генеральний прокурор Ірина Венедіктова звітувала про першу (з моменту приєднання України до багатосторонніх конвенцій у кримінально-правовій сфері) передачу доказів іноземним колегам у вигляді автомобілів еліт-класу. Відповідне повідомлення в соцмережах на Різницькій супроводили фото/відеозвітом та часткою подробиць.

З них випливало - напередодні з аеропорту "Бориспіль" до Німеччини був відправлений коштовний вантаж. Він складався з двох "залізних коней", вартість яких перевищує 1 млн. євро. Йдеться про престижні іномарки, що буцімто були "придбані за рахунок коштів, отриманих внаслідок шахрайських дій" - Rolls Royce Phantom та Lamborghini Aventador SJV.

Остання модель - білосніжний суперкар лімітованої серії від початку 2020 року муляє очі вітчизняним поціновувачам швидкості.

Передусім, через ексклюзивні характеристики: родстер отримав поліпшену 770-сильну версію 6,5-літрового V12. Та, звичайно ж, цінник. Як в подальшому буде встановлено, наприкінці січня минулого року автівка (2018 року випуску) коштувала покупцеві майже 621,5 тис. євро.

Новий власник тоді ж поставив Lamborghini Aventador на реєстраційний облік на території Чеської Республіки. А вже за тиждень - суперкар "засвітився" біля пункту пропуску "Шегіні" на україно-польському кордоні.

У подальшому, рідкісна автівка на "чеських євробляхах" неодноразово потрапляла до об'єктивів камер столичних блогерів. Перший такий випадок трапився на київській заправці, а надалі - під час зупинки одного з найдорожчих "залізних коней" у світі патрульними.

Відтоді "автомобільна громадськість" губилася в здогадках відносно особи втаємниченого власника Lamborghini Aventador SJV. Не виключено, що ця загадка й понині б залишалася нерозв'язаною, якби не збіг обставин. А точніше - пильність німецьких правоохоронців.

За їх запитом у червні поточного року оформлений на чеську компанію "BERYLTRANS, SPOL. S.R.O." елітний спорткар було арештовано районним судом міста Бамберг. Підставою для накладення обтяжень стали докази, виявлені в рамках розслідування однієї з найбільших в Європі афер з використанням псевдо-інвестиційних майданчиків.

Згідно фабули цієї справи, мережа шахрайських "call-центрів" спричинила її жертвам збитки, які обліковуються десятками мільйонів євро. У процесі розслідування оборудки чимало ниточок потягнулося до України.

Кого європейські силовики вважають її ідеологом, до яких наслідків призвела згадка прізвища цієї людини в контексті особи інвестора, що врятував від занепаду стартап із доставки їжі та як склалася доля його ймовірних поплічників, затриманнями яких на українських теренах хизувалися правоохоронці, - читайте в матеріалі Dетектив-Info.

Як все починалося

22 грудня 2020 року на офіційних сторінках Департаменту стратегічних розслідувань та Офісу Генерального прокурора синхронно з'явилися повідомлення про викриття міжнародної шахрайської схеми, що багато в чому нагадувала принципи діяльності сумнозвісних call-центрів.

Вітчизняні силовики тоді пояснювали свою активність тим, що вони продовжили розслідування німецьких колег. Та вже в Україні (слідом за викриттям осередків на території Болгарії та Сербії) задокументували діяльність ОЗУ, що протягом 2016-2020 років під виглядом залучення інвестицій через спеціально створені веб-ресурси виманювало в довірливих бюргерів, а також громадян Австрії, Швеції, Великобританії їх заощадження.

Розмах затіяної зловмисниками справи дійсно вражав. Ще б пак - щомісячний оборот шахрайської схеми, якщо брати на віру повідомлення правоохоронців, складав від 8 до 10 млн. євро.

Потенційних жертв достойники брали на гачок, пропонуючи їм долучитися до торгів на створених псевдотрейдингових платформах на кшталт "Trade Capital", "Nobel Trade", "Fibonetix", "Forbslab", "Huludox" тощо. Тут "інвесторам" малювали картину неймовірно швидкого зростання прибутків, однак на етапі спроб вкладників вийти в кеш, з ними зв'язувалися представники call-центрів. Останні вимагали комісію у вигляді 15% від суми "прибутків" за обнал. Після її сплати на жертв очікувало фіаско... Більше того - у подальшому акаунти "вкладників" блокувалися, а розміщені на них гроші привласнювалися аферистами.

Згідно версії слідства, в подальшому ці кошти акумулювалися на спеціально відкритих рахунках компаній зловмисників. Надалі з використанням провідок по ланцюгу спеціально створених для цього "прокладок" (так званих компаній 1, 2 та 3-го рівня) історію набуття цих фінансів "чепурили". Після чого - направляли здобуті капітали на купівлю коштовної нерухомості та автівок на кшталт вищезгаданого Lamborghini Aventador SJV.

Якраз цей білосніжний спорткар майже рік тому вітчизняні силовики, разом з купою інших представницьких авто еліт-класу, виявили під час "візиту" до особняку з округлим дахом. Осторонь такої події не залишилося німецьке видання Die Sueddeutsche Zeitung.

Журналісти натякали - саме українського власника розкішного автопарку силовики вважають ватажком шахрайського угруповання, на махінації якого поскаржилося до поліції майже півтисячі ошуканих "інвесторів".

Оприлюднення прізвища цієї особи в українських ЗМІ відбулося восени 2021 року. Та справило ефект бомби, що розірвалася не тільки в медіа-просторі.

Бомба-ракета

1 вересня 2021 року вітчизняний портал dev.ua випустив розслідування "Той-кого-не-можна-називати. Як інвестор Rocket пов'язаний з гучною справою про шахрайство у Європі".

З посиланням на рішення вітчизняних судів та раніше оприлюднені в соцмережах документи (передусім, копію титульної сторінки запиту німецьких правоохоронців) медійники першими в українському інформаційному просторі оприлюднили прізвища групи осіб, яких європейські силовики відпрацьовують на причетність до міжнародої шахрайської оборудки.

Серед цієї п'ятірки осіб двоє - 45-річний Юрій Копачевський та 39-річний Андрій Курочкін, ідентифіковані як громадяни України. Ще троє фігурантів справи мають підданство Держави Ізраїль. Це Міхаель Чеботар, Максим Барановський та Тимур Рохлін.

Саме Рохлін, згідно відомостям відкритих реєстрів баз даних Республіки Чехія, позначений як бенефіціар та засновник компанії "BERYLTRANS, SPOL. S.R.O." - фірми, з рахунків якої було сплачено понад 620 тис. євро за білосніжний спорткар Lamborghini Aventador SJV.

Окрім цього, додаткові натяки на особу Тимура Ігоровича містяться у вітчизняних судових матеріалах. У їх тексті згадується компанія RIJVHOLDINGS LTD Рохліна, на рахунки якої надійшло 10,8 млн. євро, нібито здобутих злочинним шляхом.

Згідно логіці правоохоронців, ці кошти з 2019 року вирогідний ідеолог міжнародної шахрайської оборудки скерував на придбання активів. Як би там не було, але відтоді RIJVHOLDINGS LTD стала засновником низки компаній в Україні - "Укрдонстройніі", "Біворкінг" (мережа коворкінгів BeeWorking), "Біконстракт" (офісний центр на вулиці Діловій, 5а), "Білдінгс Емпаєр", "Арнас Груп", "Поділ Груп", "Хоумленд Юкрейн" (раніше була позначена засновником сервісу доставки їжі "Рокет Делівері", яка працювала під торгівельними марками "Ракета" та "Rocket").

Нинішній кінцевий бенефіціар всіх цих компаній - Ігор Рохлін, батько Тимура. За версією українського слідства, в 2020 році з метою приховування активів, придбаних за кошти, одержані злочинним шляхом, Рохлін-молодший перереєстрував підконтрольні суб'єкти господарювання на структури батька.

Після оприлюднення цих відомостей родина Рохлінів ініціювали низку судових суперечок проти журналістів dev.ua. Втім, як випливає з матеріалів судового реєстру, в подальшому батько та син відкликали позовні заяви. Адвокати Тимура, у свою чергу, озвучили медійникам позицію, що кошти та активи їх клієнта, які фігурують у розслідуванні, отримані легальним шляхом.

Українська справа

На тлі небажання проявляти публічність з боку Рохліна, кардинально іншу стратегію захисту обрала сторона іншого фігуранта гучної історії. Йдеться про киянина Ігоря Козленка, якого разом із ще одним мешканцем столиці - Юрієм Копачевським, в березні 2021 року було затримано за підозрою в дотичності до міжнародної шахрайської схемі онлайн-інвестицій.

Чоловіків було взято під варту із можливістю звільнення на волю, але виключно в разі сплати величезних сум застави - понад 325 млн. грн. кожному!

Зауважимо, що звитяги цих молодиків правоохоронці кваліфікували в контексті розслідування кримінальної справи, яку навесні 2020 року було порушено в Україні. В рамках "вітчизняного провадження" йшлося про виокремлений епізод діяльності ділків, дії яких буцімто спричинили збитки сотням європейців у розмірі 9 млн. євро.

У червні МВС звітувало про оголошення підозри третьому фігуранту шахрайської оборудки. Публічні згадки про цю особу й понині відсутні. З матеріалів судового реєстру з цього приводу лише позначено, що її місцезнаходження в Україні встановлюється.

Більше конкретики стосовно долі четвертого учасника міжнародної схеми - уродженця Вінниці Міхаеля Чеботаря.

Саме про його затримання в місті Дніпро на початку жовтня звітували силовики. Втім, суди двох інстанцій відмовилися кидати достойника за грати, відправивши його під домашній арешт.

Наразі вдома знаходяться й інші встановлені герої історії.

По-перше, 26 жовтня 2021 року Дарницький райсуду столиці затвердив угоду між прокурором і Юрієм Копачевським. Згідно вироку суду, пособник міжнародної шахрайської схеми отримав покарання у вигляді 5 років позбавлення волі без конфіскації майна з іспитовим строком на три роки.

Згідно тексту рішення, ще від середини вересня Копачевському було пом'якшено запобіжний захід - до набуття вироком законної сили достойник перебуває під домашнім арештом.

По-друге, 3 листопада 2021 року колегія суддів Київського апеляційного суду постановила звільнити з-під варти Ігоря Козленка.

гарячі новини Злодій в законі "Вітя Пан" отримав нову "броню", яка захищає його від екстрадиції до РФ 24.06.2022
ОАСК зупинив дію рішення про позбавлення "короля конфіскату" громадянства України 22.06.2022
В столичному СІЗО помер підозрюваний у розстрілі грузинського авторитета під Києво-Святошинським судом 21.06.2022
Суди двічі відмовили в арешті енергетичних активів групи "Лужники" 21.06.2022
Авторитетного президента Одеської обласної федерації боксу оголосили в розшук 17.06.2022
Архів новин