23.05.2020
"За Кацапа я не піду!"

Від самого ранку п'ятниці, 22 травня 2020 року, на території Києва та Київської області співробітники Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України проводили серію обшуків в рамках кримінального провадження проти 46-річного уродженця Львова Андрія Недзельського, який відомий у певних колах в якості так званого "злодія в законі" на прізвисько "Нєдєля"/"Львівський".

Як зазначає поінформоване джерело Dетектив-Info, з одночасним "шмоном" правоохоронці заскочили одразу на 14 адрес, до яких має певне (пряме чи опосередковане) відношення "король злочинного світу".

"В одному з помешкань обшук розпочався зі скандалу: адвокати Недзельського почали заявляти, що представники слідчо-оперативної групи намагалися підкинути гільзи", - додав наш співрозмовник. Але від конкретизації ситуації та будь-яких інших коментарів відмовився, посилаючись на те, що це може зашкодити слідству.

Ближче до вечора п'ятниці, інформація джерел Dетектив-Info про обшуки в Недзельського знайшла своє підтвердження завдяки посту на сторінці Facebook київського адвоката Лариси Криворучко.

В своєму повідомленні юрист скаржилася, що в столичній квартирі по вулиці Мазепи поліцейські порушують закон. Бо незважаючи на те, що слідчий суддя Печерського районного суду столиці Світлана Волкова надала санкцію на вилучення документів, сім-карток та телефонів у справі про вбивство 2009 року, силовики пакували в коробки геть усі речі - картини, ікони, меблі, побутові прилади, запонки, весь гардероб одягу і взуття, та навіть кашкети!

Цей процес Криворучко фіксувала на відео, під час запису якого разом з колегою висловила обурення: "Як міг Семенов отримувати прибуток від діяльності ДП "Держрезерв"?".

Така обмовка, згадка про те, що обшук проводиться у справі про вбивство з вогнепальної зброї 11-річної давнини, а також інсадерська інформація автора цих рядків від джерел у суддівському корпусі, стали ключем для остаточного складення пазлу.

Справа "Нєдєльної  давнини"

Отже, наразі ця "картина маслом" виглядає так, що одному з найбільш авторитетних "злодіїв в законі" на українських теренах "Нєдєлє" оголошено про підозру у розстрілі восени 2009 року в Києві (п.п. 6, 12 ч.2 ст.115 КК України) відомого "авторитета" Олександра Семенова на прізвисько "Кацап". А на доважок - інкримінується ще й незаконний обіг зброї (ч.1 ст.263 КК України) та використання підробних документів (ч.4 ст.358 КК України).

(Андрій Недзельський)

Де-юре, саме в рамках спроб відшукання ймовірних доказів причетності Недзельського до вбивства й було влаштовано серію обшуків 22 травня 2020 року, коли з помешкання "злодія в законі" "винесли" телевізори, холодильники, ледь не всі меблі та коштовності. А також вилучили декілька елітних транспортних засобів.

Яким чином ці всі речі можуть наблизити "копів" до розплутування загадки знищення "Кацапа", питання риторичне. Хіба що вітчизняні пінкертони сподіваються, що "Львівський" протягом десятиріччя не прав білизну, очікуючи на візит силовиків...

Так само загадкою залишається і те, чому про висунення підозру "королю злочинного світу" втаємничено мовчать офіційні спікери.

У свою чергу Dетектив-Info вирішив струсити пил з історії розслідування вбивства "Кацапа" та пояснити прискіпливим читачам, чому відповідну справу знову витягли з шухляди і яке відношення до цього має конфлікт "Нєдєлі" з іншими "злодіями в законі".

Шлях "Кацапа" обірвався на "професорській тропі"

Розпочати нашу розповідь варто зі згадки про те, якої слави за життя здобув уродженець російського міста Воронеж Олександр Семенов.

Цей достойник, що був зареєстрований у скромному гуртожитку Запоріжжя, офіційно ніде не працював та час від часу прикладався до пляшки. Але ця звичка не заважала йому впевнено стояти на ногах.

(Олександр Семенов)

Семенов підіймав чималу копійку завдяки "непублічному супроводженню" комерційних операцій, пов'язаних з торгівлею харчами та голографічною продукцією. А також мав певний інтерес до автомобільного бізнесу.

Злі язики, у свою чергу, вказували на дотичність Олександра Івановича до злочинного світу. За оперативними зведеннями тих часів, достойник проходив як кримінальний авторитет на прізвисько "Кацап".

Ввечері 6 жовтня 2009 року біля будинку по одній із найстаріших київських вулиць -Тарасівський, життя Семенова трагічно обірвалося. Шансів вижити у чоловіка не було. Одна куля калібру 7,62 мм влучила йому в лоб, а ще дві - в потилицю, коли авторитет перебував на водійському сидінні автівки "Porsche Cayenne". В подальшому ця машина з увімкненими двигуном та габаритними вогнями, в салоні якої грала музика, майже добу стояла на вулиці, аж допоки місцеві мешканці не повідомили про дивну знахідку...

За фактом вбивства "Кацапа" було порушено кримінальну справу, в рамках якої вилучили записи з камер відеоспостереження місцевості. Вони вказували: вірогідних кілерів "кримінального авторитета" було щонайменше двоє та дозволили провести певну реконструкцію кривавих подій.

Так, за чверть до десятої години вечора 6 жовтня 2009 року "Porsche Cayenne" припаркувався біля будинку по вулиці Тарасівській неподалік входу до ресторану "Печера-стейк", який періодично відвідував Семенов. За кілька хвилин в салоні промайнули спалахи, після чого двоє чоловіків вийшли звідти на вулицю та зникли в арці будівлі.

Окрім цієї парочки правоохоронців зацікавила ще одна особа. Вона знаходилася неподалік від іномарки та, вочевидь, споглядала за розвитком подій. За декілька секунд до виходу "стрілків з Porsche", цей чоловік попрямував у напрямку вулиці Льва Толстого.

Подільші допити родинних зв'язків Семенова та його найближчого оточення дозволили оперативникам вибудувати пріоритетну версію. Згідно із нею, смерті "Кацапа" міг жадати Андрій Недзельський. Принаймні, на це натякали в своїх показах співмешканка загиблого Тамара Авлохова та Микола Харитонов, щодо якого була використана програма захисту свідків.

Останній зазначав, що напередодні вбивства між Семеновим та Недзельським виник конфлікт через розподіл набутих "авторитетами" 1,5 млн. дол. Мовляв, "Львівський" мав розподілити ці кошти поміж учасниками схеми заробітку грошей, однак не зробив цього, через що до нього виникли питання від "колег по цеху". Харитонов пояснював: згідно звичаїв злочинного середовища Недзельський начебто "закрисив" фінанси, тож якщо б ця історія спливла, то це поставило б хрест на його "кримінальній кар'єрі". Достойник міг втратити свій авторитет, майно, залишитися без засобів існування тощо.

Політ Лелеки

Зауважимо, що на той час Недзельський вже знаходився в фокусі щільної уваги правоохоронців та фактично перебував на нелегальному положенні. Річ у тім, що Андрія Степановича перевіряли на причетність до розстрілу львівського бізнесмена Ігоря Кульчицького (на прізвисько "Куля") та замаху на життя його партнера Павла Федіва, скоєному вранці 17 липня 2008 року.

Тоді, біля входу до приміщення Львівської інвестиційно-будівельної компанії на вулиці Фредра, двоє кілерів здійснили в компаньйонів дюжину пострілів. "Куля" загинув, а стосовно "Нєдєлі" було складено орієнтування на затримання. Втім тривалий час пошуки "авторитета" проходили марно. Як згодом буде встановлено, він примудрився обхитрити сищиків, бо почав використовувати начебто знайдений ним паспорт, завядки чому з Недзельського перетворився на Лелеку.

Громадянин Лелека відлетів з України наступного ранку після вбивства "Кацапа". Відшукали та затримали його наприкінці 2009 року в італійській Мессіні, після чого авторитет майже два роки провів за ґратами, а у вересні 2011 - був екстрадований на Батьківщину. Тут його вже чекало обвинувачення у вбивстві, незаконному обігу зброї, викраденні та підробці документів. "Нєдєля" "заїхав" на Лук'янівське СІЗО, але в своїх показах спростовував наявність у нього конфлікту з "Кацапом" та відкидав будь-яку причетність до організації чи скоєння вбивства Семенова.

Що відбувалося надалі зі справою Недзельського, версії різняться. Достеменно лише відомо, що вона була закрита 19 жовтня 2011 року.

З цього приводу в деяких ЗМІ писали, мовляв, так сталося через сприяння тодішніх заступника начальника Департаменту кримінальної міліції МВС (пізніше - заступника міністра внутрішніх справ) Василя Паскала та генерального прокурора Віктора Пшонки. А гучна справа була "розвалена" після змащення її матеріалів кругленькою сумою в розмірі 500 тис. дол.

Згідно ж з офіційними матеріалами, аргументація правоохоронців виглядала так, начебто їм не вдалося знайти достатньо доказів на підтвердження версії про причетність Недзельського до розстрілу "Кацапа".

"Під час досудового слідства проведені всі можливі слідчі дії, направлені на доведення причетності до вчинення вбивства Семенова О.І. обвинуваченого Недзельського А.С., за ознаками складу злочинів, передбачених ч.1 ст.115, ч.1 ст.263, ч.3 ст.357 КК України, але крім показів свідка Авлохової Т.М. на думку якої злочин вчинити міг останній, доказів, які б доводили та підтверджували вину обвинуваченого Недзельського А.С. досудовим слідством не знайдено, при цьому проведені всі можливі слідчі дії для встановлення істини у справі, - зазначалося у відповідному документі за підписом старшого слідчого в ОВС СУ ГУМВС України в м. Києві Розумного, що опинився в розпорядженні Dетектив-Info. - У звязку з чим, слідство вважає, що участь обвинуваченого Недзельського А.С. у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст.115, ч.1 ст.263, ч.3 ст.357 КК України, недоведена, що обумовлює закриття кримінальної справи відносно Недзельського А.С. за відсутністю в його діях складу інкримінованих йому злочинів, тобто за п.2 ст.6, ст.213 КПК України".

Як би там не було, але тоді "Нєдєлю" відпустили на волю, після чого він розпочав стрімке сходження вгору по щаблях кримінальної ієрархії. Спочатку його було визначено так званим "смотрящим" за Києвом, а у жовтні 2012 року на території Турції відбулася коронація "Львівського". На цю подію своєрідно відреагували вітчизняні правоохоронці: у листопаді 2012 року поновили слідство у справі про вбивство "Кацапа".

Саме у цьому провадженні "Нєдєлє" оголошено про підозру, втім, за яких обставин це відбулося - окрема і, напевно, найцікавіша частини історії.

Загадкова підозра на тлі триваючої "Молдаванки"

У розмові з автором цих рядків адвокат Криворучко каже - про існування відповідного документу вона дізналася навесні поточного року, але у встановленому законом порядку його вручення не відбувалося. Джерело походження підозри також викликає певний подив.

"Офіційно мені повідомили, що вона датується 18 березня 2020 року та виписана Національним антикорупційним бюро України. Однак, коли я звернулася за роз'ясненнями з цього приводу, в НАБУ та САП розвели плечима, - зазначає юрист. - Тобто станом на зараз ми маємо два документи від правоохоронців з мокрими печатками, де зазначені прямо протилежні речі".

Зауважимо, що сама по собі логіка, мовляв Семенов та Недзельський, особливо з урахуванням їх статусів у кримінальному світі, взагалі колись мали офіційний стосунок до ДП "Держрезерв", відверто кульгає. Намагання Dетектив-Info отримати коментар з цього приводу у колишніх та діючих правоохоронців нічого, окрім посмішок на їх обличчях, не викликало. "В абревіатурі НАБУ чотири літери, а в цій історії варто звертатися у відомство, назва якого складається з трьох", - сказав один із співрозмовників автора цих рядків.

Зі слів адвоката Криворучко випливає, що в "Нєдєлі" цілком розуміють, з якого боку насправді дме вітер претензій на його адресу.

"Ми скеровували адвокатський запит до Головного слідчого управління Нацполіції, але тут нічого не відповіли та підозру не вручили, прикрившись канцелярськими штампами про таємницю досудового слідства. Яке, як я розумію, відбувається в "автономному режимі", без будь-яких повідомлень сторони особи, яку вважають підозрюваним", - резюмує юрист.

Насамкінець додамо, що поточне втаємничене пожвавлення активних рухів правоохоронців щодо "Нєдєлі" дивним чином співпали з моментом його фактичної відсутності в Україні - останні кілька місяців "злодій в законі" знаходиться на території Туреччини. Як відомо, на берегах Босфору "Львівський" опікується процесом зібрання так званої "великої сходки", на якій мають вирішити його конфлікт з іншими "королями злочинного світу", кульмінацією якого стала бійка в готелі Fairmont в жовтні 2019 року (з героями цієї саги та підґрунтям протиріч можна ознайомитися в матеріалі Dетектив-Info "Молдаванка на весіллі у Бакінського").

Співставлення цих елементів пазлу надає суттєве підґрунтя для думок, чи не спрямовані обшуки та підозра Недзельському на його вичавлення за кордон задля зменшення його впливу над процесами на Батьківщині. А руками силовиків на виконання вказівок лобістів опонентів "Нєдєлі" з потужною підтримкою серед верхівки силових структур України виконується спроба "зачищення" кримінального пирога України задля його подальшого перерозподілу.

Підтвердити або спростувати слушність цих побоювань дозволить найближчий розвиток подій на вітчизняному "кримінальному Олімпі" та розкриття інформації про суть нововиявлених обставин історії про вбивство "Кацапа", за якими Недзельському було складено підозру.

гарячі новини У Києві затримали (і відпустили) кримінального авторитета "Батуру" 17.05.2022
Обвинуваченого у вбивстві "смотрящего" за Маріуполем разом із його "опікуном" вивезли до Донецька 12.05.2022
На Івано-Франківщині затримали злодія в законі Мамуку Оніані 11.05.2022
Топ-правоохоронці Чорногорії "зливали" інформацію балканському наркокартелю "Кавач", лідера якого намагалися вбити в Києві 05.05.2022
Російського злодія в законі "Вітю Пана" вклали обличчям у підлогу в компанії двох курських авторитетів 29.04.2022
Архів новин