15.04.2020
Умовний замах

15 квітня - професійне свято працівників кримінального розшуку України. Рік тому саме в цей день правоохоронці під Києвом здійснили резонансне затримання трьох чоловіків, яким закидали наміри здійснити замовне вбивство відомої особи.

На обставинах викриття небезпечних злочинців зі станковим крупнокаліберним кулеметом ДШК вдосталь піарилися тодішні керівники Національної поліції та Генеральної прокуратури. Більше того - з урахуванням передвиборчої гонитви за булаву президента України справі намагалися надати "політичний присмак". Але вже за місяць про неї майже всі забули, хоча дарма. Бо зрештою історія кілерів-кулеметників перетворилася в мильну бульбашку та гучно луснула. Деталі та подробиці цього в розслідуванні Dетектив-Info.

"Кулеметно-передвиборчий скандал"

Отже, все розпочалося рік тому з оброслого чутками та домислами затримання в лісосмузі Києво-Святошинського района затримання, що дивним чином припало на святкування дня працівників карного розшуку. Тоді неподалік села Круглик силовики із залученням спецпризначенців "скрутили" двох мешканців Львівщини - раніше судимого Сергія Цвеня та Володимира Білика. Паралельно неподалік села Чабани зі стріляниною було здійснено затримання їх поплічника - Андрія Солтиса.

Під час "гарячої фази" спецоперації ледь не "піймав" кулю один із спецпризначенців - КОРДівець Олександр Макаренко. Втім, головною новиною стало не це, а арсенал зброї, який було вилучено в автівках львів'ян.

Він складався з пістолетів ТТ та "Беретта", запала та корпуса гранати РГО, а також крупнокаліберного станкового кулемета Дегтярьова-Шпагіна з набоями. Через це "лісників з Західної України" охрестили "кілерами на тачанці", які планували здійснити гучне замовне вбивство.

"Злочинці причаїлися в лісі, неподалік дороги, що прямую з селища Іванковичі, котеджного містечка "Перлина Італії", - вказувавалося з цього приводу в повідомленні народного обранця Антона Геращенка, що нині обіймає посаду заступника міністра внутрішніх справ. - Поліція перевіряє інформацію щодо того, навіщо ця група, озброєна крупнокаліберним кулеметом, знаходилася неподалік котеджног містечка, де мешкає один із кандидатів в Президенти"

З урахуванням того, що саме в Іванковичах знаходиться маєток Володимира Зеленського, затримання трійці з арсеналом зброї почали інтерпретувати як ймовірну спробу замаха на "Зе". ЗМІ та соцмережі зарясніли дописами про начебто зв'язок "кулеметників" з передвиборчої кампанією.

Геращенко, з яким восени минулого року з цього приводу спілкувався автор цих рядків, відкидає претензії, що це відбулося через нього. "Я не в курсі, хто (виступав автором версії про засідку кілерів саме на Зеленського - Ред.). Загугліть. Можливо, це були "порохоботи", - зазначав Антон Юрійович.

"Заміна" жертви - "Морда" замість Зеленського

Зрештою, політичні пристрасті охололи, коли спочатку Національна поліція та ГПУ розповсюдили повідомлення про обставини затримання "кулеметників" у лісі під Києвом.

В унісон вони стверджували - в силовиків відсутня будь-яка інформація про підготовку замаху саме на Зеленського. "Злочин підозрювані готували проти іншої особи, яка зі збігом мешкає неподалік. Правоохоронці провели тривалу та кропітку роботу з метою упередження здійснення особливо тяжкого злочину, що дало свої результати", - вказували на Богомольця.

Лаври спікера від Різницької тоді взяв на себе очільник ГПУ Юрій Луценко. Відзначивши, що затримання зловмисників відбулося в день карного розшуку завдяки цьому "хребту Нацполіції", генпрокурор недвозначно дав зрозуміти - кілери під Іванковичами чатували на львівського "авторитетного бізнесмена" Володимирі Дідуха на прізвисько "Вова Морда".

Зі слів Луценка випливало, що замах на "Морду" слідство розцінює як елемент довготривалої війни представників кримінального світу Західної України та частину помсти за спробу фізичного знищення в серпні 2016 року іншого достойника - Богдана Копитка ("Копито"), ексклюзивне відео підриву авто з кортежа якого раніше публікував Dетектив-Info.

(Богдан Копитко та Володимир Дідух)

Коли ці карти було викладено на стіл, настав час для обрання запобіжних заходів затриманим "кулеметникам" та подальшого слідства.

Матеріали судового реєстра дозволяють відтворити хронологію цього процеса. З них випливає, що юридична спираль гучної справи закрутилася в січні 2019 року з подання рапорта заступником начальника відділу управління кримінального розшуку поліції Київської області. У його тексті вказувалося: правоохоронці встановили групу осіб, яка начебто готується до серії угонів. За цими достойниками встановили стеження, в процесі здійснення якого вітчизняні "пінкертони" дійшли думки, що Цвень, Білик та Солтис готують насильницький злочин - вбивство Дідуха та ще трьої осіб.

Саме з метою запобігання ліквідації "Морди" в свято працівників карного розшуку рік тому трійцю львів'ян і було затримано. Відпочатку чоловікам намагалися закидати замах на вбивство кримінального авторитета (ч.2 ст.115 КК України), підготовка до незаконного заволодіння транспортними засобами (ч.3 ст.289 КК України), посягання на життя КОРДівця Макаренка (ст.348 КК України) та незаконний обіг зброї (ч.1 ст.263 КК України).

Втім, коли дійшло до обрання запобіжних заходів, справа почала давати тріщину - підозрюваним дозволили вийти на волю під заставу.

Тодішній керманич Національної поліції Сергій Князєв та його перший заступник Вячеслав Аброськін недвозначно переадресовували претензії з цього приводу до суддів. Очільники високих кабінетів по вулиці Богомольця малювали яскраві схеми, проводили аналогії з епохою Відродження, але зрештою давали обіцянки - кілерів буде притягнуто до відповідальності за спробу замаха на "Морду".

 

"Ми упередили запланований розстріл... Наразі проводяться активні заходи, спрямовані на встановлення замовників вбивства", - хизувався перед журналістами Аброськін, викладаючи у якості підтвердження серйозності власних намірів запис повторного затримання одного з "львівських кулеметників":

Справа луснула як мильна бульбашка

Востаннє в публічній площині 1-й заступник голови Нацполіції згадав про замах на "Морду" 6 травня 2019 року. А вже за місяць більшість підозр щодо Білика, Цвеня та Солтиса... відпали.

5 червня 2019 року їм оголосили нову підозру, в тексті якої відсутня будь-яка згадка щодо спроби розстрілу кримінального авторитета.

Такі метаморфози правоохоронці пояснили наступним чином. "Що стосується підозри в готуванні замовного вбивства, прокуратура закрила цей епізод. Вони не побачили достатніми ті докази, кі були здобуті поліцією, для скерування до суду", - пояснює Dетектив-Info прес-секретар Нацполіції Київської області Микола Жукович.

"За ст.115 КК України справа дійсно була закрита, бо не було отримано доказів. У цьому провадженні був відсутній потерпілий та не доведений намір", - згадує обставини винесення цього рішення спікер Конституційного суду Мар'яна Гайовська-Ковбасюк, що влітку минулого року очолювала прес-службу прокуратури Київської області.

У червні 2019 року Сергій Цвень та Володимир Білик зголосилися піти на угоди зі слідством. Восени минулого року Києво-Святошинський районний суд Київської області затвердив їх та визначив львів'янам за незаконне придбання та зберігання зброї (ч.1 ст.263 КК України) покарання у вигляді трьох років позбавлення волі. Паралельно, на підставі ст.75 КК України, Цвеня та Білика було звільнено від відбування покарання з іспитовим строком на один рік. Більше того - їм повернули гроші, які вносилися за достойників у якості застави під час досудового слідства.

(Сергій Цвень)

(Володимир Білик)

Що ж стосується третього "лісника" Андрія Солтиса, то окрім зброї йому дійсно закидають замах, але не на Володимира Дідуха, а на КОРДівця Олександра Макаренка. В матеріалах судового реєстра відсутні посилання про скерування цього провадження до суду.

(Андрій Солтис)

гарячі новини Злодій в законі "Вітя Пан" отримав нову "броню", яка захищає його від екстрадиції до РФ 24.06.2022
ОАСК зупинив дію рішення про позбавлення "короля конфіскату" громадянства України 22.06.2022
В столичному СІЗО помер підозрюваний у розстрілі грузинського авторитета під Києво-Святошинським судом 21.06.2022
Суди двічі відмовили в арешті енергетичних активів групи "Лужники" 21.06.2022
Авторитетного президента Одеської обласної федерації боксу оголосили в розшук 17.06.2022
Архів новин