11.02.2020
Трагедія в Княжичах: суд повернув офісу Рябошапки обвинувальний акт щодо посадовців Нацполіції

Броварський міськрайонний суд Київської області повернув до Офісу Генерального прокурора обвинувальний акт щодо чотирьох колишніх та одного діючого співробітника Національної поліції України, які були залучені до спецоперації із затримання банди грабіжників в селищі Княжичи 4 грудня 2016 року, коли в результаті стрілянини між силовиками загинуло п'ять правоохоронців.

Відповідне рішення, копія якого опинилася в розпорядженні Dетектив-Info, 10 лютого 2020 року за результатами підготовчого засідання ухвалила колегія у складі головуючої Олени Кічинської та суддів Ігоря Дутчака і Наталії Петришин.

Мова йде про провадження, в рамках якого вивчалися окремі епізоди шокуючих подій понад трирічної давнини, коли під час спроби викриття угруповання зловмисників, що планувало розбійний напад на будинок в Броварському районі, сталося міжвідомче непорозуміння і спецоперація пішла не за планом. Загострення ситуації спричинилося після того, як екіпаж Управління поліції охорони здійснив затримання розвідників столичного главку (вони в засідці стежили за діями грабіжників). А коли останнім на допомогу прибув КОРД, спричинилася стрілянина, внаслідок якої загинуло п'ятеро поліцейських. Це начальник відділу Корпусу оперативно-раптової дії ГУ Національної поліції в місті Києві, майор Віталій Валецький, оперуповноважені Управління оперативної служби ГУ НП в місті Києві, лейтенанти Юліан Рудько та Олександр Маніца, інспектори Броварського відділу поліції охорони Управління поліції охорони в Київській області, сержанти Сергій Орлов та Євген Куртєв.

З'ясування всіх обставин трагічної ночі було рознесено на різні кримінальні провадження: одне - щодо власне грабіжників, а ще в двох вивчалися дії поліцейських.

Станом на сьогодні справа, де фігурують загиблий КОРДівець Валецький, начальник столичного главку Андрій Крищенко і на той час керівник Шевченківського райуправління поліції Києва Герман Приступа та інші високопосадовці засекречена. Досудове розслідування по ній досі триває.

Що ж стосується провадження стосовно розстрілів ще чотирьох поліцейських - Куртєва, Орлова, Рудька та Маніци, то в квітні 2019 року Генеральна прокуратура звітувала про його скерування до суду. Згідно із текстом обвинувачення, екс-начальнику управління оперативної служби поліції Києва Ігорю Іващенко та колишньому начальнику відділу УОС столиці Олександру Меліхову інкримінується перевищення службових повноважень (ч.3 ст.365 КК України), а екс-керманичу управління карного розшуку поліції Києва Леоніду Куряті, колишньому заступнику начальника відділу кримінальної поліції Шевченківського району Роману Мариновському і старшому інспектору відділу управління Корпусу оперативно-раптової дії (КОРД) ГУ Національно поліції в місті Києві Андрію Курті - додатково ще й організація та співучасть у вбивстві поліцейських в Княжичах (ч.2 ст.115 КК України).

Ігор Іващенко, Роман Мариновський, Олександр Меліхов, Андрій Курта та Леонід Курята (зліва направо) у Броварському міськрайонному суді

Під час підготовчого судового розгляду представники державного обвинувачення та потерпілі підтримали призначення розгляду справи по суті.

Обвинувачені та їх захисники, у свою чергу - пристали протилежної думки.

Останні, зокрема, вказували на наявні процесуальні порушення в справі та відсутність конкретизації того, як саме начебто злочинні дії їх підзахисних спричинили загибель "копів" в Княжичах. На переконання адвоката Людмили Іванчик, яка захищає Іващенка, "події вночі 4 грудня 2016 року в селі Княжичи Броварського району не були передбачуваними, оскільки службові особи різних правоохоронних структур, належним чином виконуючи службові обов'язки, добросовісно помилялись стосовно дійсних обставин у виниклій випадковій неконтрольованій обстановці та вважали, що саме вони піддаються небезпечному для життя посяганню з боку правопорушників, перебували в стані уявної оборони та застосували вогнепальну зброю", внаслідок чого трагічно загинуло п'ять осіб.

Іванчик додала, що офіційне слідство відверто проігнорувало, що саме стало наріжним каменем для спричинення стрілянини. "Мав місце казус, і навіть наявними у матеріалах досудового розслідування доказами об'єктивно доведено, що першим вогнепальну зброю, якою був смертельно уражений Валецький застосували саме співробітники Броварського відділу поліції охорони", - наводиться у судовій ухвалі думка адвоката.

Колега юристки Тетяна Батюсь, яка представляє інтереси Куряти, окремо зауважила: у тексті обвинувачення її клієнту описано дії Приступи, Крищенка та Валецького, процесуальний статус яких у відповідному кримінальному провадженні не визначений та вивчається в геть іншій справі.

Заслухавши думки учасників процесу, суд ухвалив повернути обвинувальний акт до Офісу Генерального прокурора, зваживши на таке.

По-перше, колегія служителів Феміди дійшла висновку про формулювання слідчим при його складанні (всупереч стандартам ЄСПЛ та вимогам КПК України) неконкретного обвинувачення, що залишилося поза увагою прокурора, який затвердив процесуальний документ.

По-друге, судді наголосили: тексти обвинувачення Куряти, Мариновського, Курти, Іващенко та Меліхова є абсолютно однаковими (окрім відомостей про заняття ними посад) і повністю дублюють виклад фактичних обставин інкримінованих злочинів, хоча формулювання обвинувачення мало б бути індивідуалізованим, з викладом часу, місця, способу та мотивів вчинення кожним із правоохоронців кожного із інкримінованих їм злочинів та їх наслідків.

По-третє, на переконання суду абсолютно тотожне формулювання всім п'ятьом обвинувачення "унеможливлює реконструювання подій злочинів, інкримінованих кожному з них, розуміння їх мети й мотиву, тобто з'ясування об'єктивної та суб'єктивної сторін як необхідних елементів складу злочину, фактично позбавляє можливості встановити межі судового розгляду, а ухвалений в результаті розгляду такого обвинувального акту вирок у будь-якому разі не може бути визнаним законним та підлягає скасуванню".

Відправники правосуддя констатували: функцією суду є лише розгляд справи, під час якого він створює необхідні умови для реалізації сторонами процесуальних прав та виконання обов'язків Й недопустими є покладення на суд функцій, властивих органам досудового розслідування та державного обвинувачення.

З урахуванням цих обставин, було визначено, що складений старшим слідчим з ОВС ГСУ Генеральної прокуратури Олександром Люльчуком та затверджений прокурором ГПУ Миколою Наливайком обвинувальний акт не відповідає вимогам ч.2 ст.291 КПК України, а допущені при формулюванні обвинувачення Іващенка, Мариновського, Куряти, Курти та Меліхова недоліки "позбавляють суд можливості виконати вимогу ст.348 КПК України щодо роз'яснення кожному з них суті обвинувачення до початку дослідження доказів у судовому засіданні".

"Неконкретність формулювання в обвинувальному акті обвинувачення Мариновського, Куряти, Курти, Іващенка, Меліхова є безумовною перешкодою для призначення справи до суового розгляду. Обвакт підлягає поверненню до Офісу Генерального прокурора для усунення недоліків, допущених при його складанні", - резюмується в тексті судової ухвали.

Наразі це рішення не є остаточним, протягом тижня у представників державного обвинувачення є можливість його оскаржити в апеляційній інстанції.

гарячі новини Російський злодій в законі з верхівки "Братського кола" "Вадік Білий" гострить лижі в Україну 27.05.2020
У центрі Києва двоє кілерів всадили п'ять куль у члена балканського наркокартеля 26.05.2020
Під час обшуків у злодія в законі "Нєдєлі" вилучили 400 тисяч доларів з "общаку" 26.05.2020
Ґвалтівниками жінки у відділенні поліції на Київщині виявилися начальник та опер Кагарлицького СКП 25.05.2020
Dетектив-Info публікує ексклюзивні фото та подробиці смерті нардепа Валерія Давиденка 24.05.2020
Архів новин