17.04.2020
Суд арештував 158 тисяч франків на швейцарському рахунку "хакера №1 в Європі" Геннадія Капканова

(Геннадій Капканов)

Печерський районний суд Києва наклав арешт на грошові кошті в розмірі 158,5 тис. швейцарських франків, що знаходяться на рахунку підозрюваного в організації міжнародної кіберзлочинної платформи "Avalanche" Геннадія Капканова в женевському відділенні швейцарського банку "Cim Banque SA", відкритому на його ім'я. Відповідне рішення, що було оприлюднено 16 квітня 2020 року, місяць тому ухвалила слідчий суддя Світлана Шапутько.

Гроші на рахунку Капканова, якого журналісти охрестили "хакером №1 в Європі", арештували за клопотанням слідчого в ОВС ГСУ Національної поліції України Дмитра Паненка. Його підрозділу після перейняття гучного кримінального провадження від правоохоронців Німеччини українськими силовиками доручено проведення досудового слідства.

В межах відповідної справи вітчизняному організатору міжнародної групи хакерів "Avalanche" (до якої начебто входило 27 осіб) висунуто підозру в несанкціонованому втручанні в роботу комп'ютерів (ч.2 ст.361 КК України), що призвело до витоку інформації, шахрайстві (ч.4 ст.190 КК України) та відмиванні коштів (ч.3 ст.209 КК України), отриманих злочинних шляхом. Заснована ним мережа поширювала шкідливі програми, які використовувалися для розсилання спаму, DDoS-атак та крадіжок паролів, а також даних банківських карток. Завдяки цьому, хакери контролювали близько півмільйона комп'ютерів у 180 країнах світу.

За даними правоохоронців США та Німеччини, через роботу "Avalanche", що призвела до витоку інформації, постраждали десятки тисяч фізичних та юридичних осіб. Ймовірні фінансові втрати жертв кібергрупи можуть сягати сотень мільйонів євро, розслідування цих випадків ще в 2012 році розпочала прокуратура німецького міста Ферден.

Наразі в судових матеріалах переданої до України справи йдеться про більш "свіжі випадки" злочинів, датованих 2016 роком. Це епізоди, пов'язані з розповсюдженням шкідливого програмного забезпечення "GozNym" на доменах інфраструктури "Avalanche", завдяки чому було здійснено заволодіння майном чотирьох юридичних осіб, зареєстрованих на території Сполучених Штатів Америки. Зокрема, компанія "Protech Asphalt" втратила 121,1 тис. дол., "Barnebei&Kabat" - 76,2 тис. дол., "SEASPAR" - 200 тис. дол., а найбільшу суму хакери поцупили в "Білої часовні" при Об'єднаній методистській церкві США - 400 тис. дол.

"Послуги" Капканова користувалися масовим попитом на ринку кіберзлочинців по всьому світу через їх зручність та відносну дешевизну. Зокрема, за використання доменів інфраструктури "Avalanche" зловмисники сплачували "хакеру №1 в Європі" щомісячну абонплату від 200 до 700 доларів. Про розмах діяльності Геннадія Геннадійовича свідчить сума грошей, що надходили на його рахунок в швейцарському банку "Cim Banque SA" протягом 2015-2016 років: сумарно ці перекази склали понад 334,5 тис. дол. Надалі вони були арештовані прокуратурою кантону Женева, а після перейняття кримінальної справи щодо Капканова Україною - вже Печерським судом.

Нагадаємо, що широкої слави в Україні Геннадій Капканов дістав кілька років тому, коли його зі стріляниною було затримано спецпризначенцями в Полтаві. Лідера злочинного кіберугруповання "Avalanche" "запакували" 30 листопада 2016 року. Аби потрапити до квартири, де мешкав хакер, правоохоронці вигадали легенду. Вони перевдягнулися у рятувальників, стукали в двері та кричали: "Відкрий, пожежа!". Капканов відмовився пускати "пожежників" та відкрив вогонь з карабіна в бік правоохоронців. Ці дії спричинили штурм: КОРДівці винесли двері квартири заснованика "Avalanche" та скрутили його, коли він переліз на сусідній балкон у спробах втекти.

Все ж з другої спроби Капканова було заґратовано, йому було висунуто обвинувачення в незаконному обігу зброї (ч.1 ст.263 КК України), підробці документів (ст.358 КК України) та посяганні на життя правоохоронців (ст.348 КК України). Представник держобвинувачення просив визначити Геннадію Геннадійовичу покарання у вигляді 11 років позбавлення волі.

Втім, колегія суду присяжних Октябрського районного суду Полтави виправдала чоловіка в найбільш тяжких епізодах інкримінованих злочинів (замах на поліцейських та незаконна зброя). Винним Капканова було визнано тільки у використанні підробного паспорту. За що, зрештою, суд призначив йому покарання у вигляді двох років обмеження волі та своїм вироком постановив звільнити "хакера" в залі суду.

(Геннадій Капканов одразу піся звільнення з-під варти восени 2019 року)

Ще під час перебування Капканова в СІЗО, йому було вручено нову підозру, яка стосуєтья кіберзлочинів, шахрайства та відмивання коштів. Згідно із відомостями відкритої частини судового реєстру, запобіжним заходом для Капканова у цій справі було визначено цілодобовий домашній арешт.

гарячі новини На Житомирщині троє чоловіків відгамселили битою заступника начальника ГУБКОЗ СБУ. Серед кривдників високопосадовця - обвинувачений у крадіжці 03.12.2020
Організатора вбивства кримінального авторитета Мазура викупили на волю 01.12.2020
Через "поштові вибрики" слідчого ДБР суд відмовив у подовженні строків розслідування справи за заявою брата екс-смотрящего за Запоріжжям "Анісіма" 26.11.2020
У "Жовтому морі" на Оболоні правоохоронці спіймали на хабарі в $600 тисяч прокурора та екс-працівника СБУ 18.11.2020
Три кулі в столичного "копа" випустив власник схованок зброї, який звільнився з СІЗО за 800 тисяч 13.11.2020
Архів новин