25.05.2020
Полтавський шлях

23 травня 2020 року виповнилося дев'ять днів після смерті в одеській лікарні від загострення раку нирок 81-річного уродженця міста Полтава Володимира Дрібного, що за своє життя зажив чималої слави в якості так званого "злодія в законі" на прізвисько "Старий"/"Полтава".

Згідно церковним канонам, у цей день родичі померлого замовляють панахиду або подають заупокойні записки та просфори на літургію. А знайомі та близькі - збираються на поминки, де згадують про спочилого.

Dетектив-Info розповідає, якими літерами викарбують на гранітних скрижалях історії поневіряння Дрібного та публікує ексклюзивні подробиці звитяг "короля злочинного світу", що вперше опинився за гратами ще за сталінських часів.

Як прощалися з "Полтавою"

Вранці 17 травня 2020 року до приміщення Одеського обласного патологоанатомічного бюро під'їхав чорний похоронний "Cadillac", під зеркалом якого була встановлена фотографія Володимира Васильовича Дрібного. Близько 10 години труну разом з померлим "Полтавою" погрузили в автівку, яка скерувала свій маршрут до Таїровського кладовища.

Сюди ж, на проспект Академіка Глушко, з'їхалися гості похоронної церемонії, що вирішили віддати шану та провести в останню путь найстарішого "злодія в законі" на українських теренах.

За оцінками співрозмовників Dетектив-Info, загалом на цвинтар прибуло близько сотні осіб, серед яких були родичі та друзі Дрібного. Окрім них церемонію вшанували своєю присутністю довірені особи "короля злочинного світу" та достойники, яких позаочі називають яскравими представниками криміналітету.

Серед останніх, зокрема, вирізнялися такі постаті як рідний брат "злодія в законі" "Антимоса" Сергій Кухілава, очільник Одеської обласної федерації боксу Халід Мусаєв, засновник Конгресу Київських Азербайджанців Олег Крапівін (на прізвисько "Олег Бакінський") та Анзорій Горадзе ("Анзор"), якого вважають провідником інтересів "короля злочинного світу" Міндії Горадзе ("Лавасогли Батумський") у Південній Пальмірі.

(Зліва направо - Сергій Кухілава, Халід Мусаєв, Анзорій Горадзе та Олег Крапівін)

Близько 13 години парковка біля цвинтару почала порожніти. Одна половина учасників церемонії роз'їхалася в справах, а інша - відвідала поминальний обід.

Так тихо і буденно пройшло поховання Дрібного, який через поважний вік та проблеми зі здоров'ям останніми роками відійшов від активних справ та здебільшого виступав у якості "третейського судді" під час вирішення конфліктів, що спалахували у кримінальному середовищі. Та забрав із собою в могилу чимало таємниць та секретів злочинного світу.

Крав за Сталіна та продвинув "Умку": чим запам'ятається "Старий"

Достеменно невідомо, коли саме та ким Дрібний (на рахунку якого дві судимості за крадіжки в радянську епоху) був посвячений в статус "злодія в законі".

З цього приводу в ЗМІ та зведеннях правоохоронців були наявні тільки припущення. Згідно із ними, коронація "Полтави" відбулася в проміжок часу після його звільнення на волю (це сталося в 1966 році) до 1975 року, коли "хрещеником" вже самого "злодія в законі" став Датіко Цихелашвілі на прізвисько "Дато Ташкентський".

Після проголошення незалежності України Дрібний, який певний час "гастролював" за кордоном, кинув якір у Одесі. Вважається, що тривалий час "Полтава" обіймав статус "смотрящего" за півднем нашої держави та виступав утримувачем так званого "общаку".

До кола його довірених осіб відносили Нугзара Чконію, Ігоря Васильєва на прізвисько "Сіля" (у 1990-х входив до ОЗУ легендарного "Карабаса"), Ельдара Курбанова ("Едік Дагестанець"), Реваза Воуба ("Реваз"), Сергія Єршова ("Кацап"), Олександра Стоянова, Назіра Алієва, Анатолія Асінгерова ("Криса") та Едуарда Кірілко ("Едік").

(Зліва направо - Нугзар Чконія, Ігор Васильєв, Ельдар Курбанов, Реваз Воуба, Едуард Кірілко)

("Полтава" та Олександр Стоянов)

("Полтава" та Нугзар Чконія)

(Володимир Дрібний та Назір Алієв) 

(Зліва направо: Олександр Васильєв, Нугзар Чконія та Назір Алієв)

"Полтава" завжди вважався "автономним" "злодієм", до якого через його "нейтралітет" під час загострення конфліктів періодично зверталися достойники зі злочинного світу.  Втім у 2011 році, коли в Одесі спричинилося активне протистояння за розподіл впливу між "Антимосом" (Антімоз Кухілава) та "Дядею" (Омар Бекаєв), Дрібний не залишився осторонь сутички. За наявною в співрозмовників Dетектив-Info інформацією, тоді "Полтава" підтримав бік Бекаєва. Втім, на його репутацію "третейського судді" це суттєвим чином не вплинуло.

Навпаки, до Володимира Васильовича продовжували звертатися по допомогу, оскільки він мав тісні зв'язки з провідними представниками кримінальної еліти як на українських теренах, так і за кордоном. Про рівень його авторитету яскраво свідчить той факт, що за життя Дрібний був близьким другом таких мастодонтів злочинного Олімпу, як Аслан Усоян ("Дід Хасан") та Вячеслав Іваньков ("Япончик"). Похвалитися таким в Україні не міг ніхто, тож думка "Полтави" дійсно була на вагу золота. Чим, до слова, подекуди користувалися зацікавлені особи. 

Раніше на сторінках Dетектив-Info ми вказували, що саме Дрібний зіграв визначну роль у "коронації" в лютому 2014 року в російському Санкт-Петербурзі Сергія Олійника на прізвисько "Умка Дніпровський".

Сьогодні лише нагадаємо, що задля реалізації цієї мети впливові покровителі Олійника звернулися до "Полтави" та зробили йому, цитуючи героя культового фільму "Хрещений батько", пропозицію, від якої було неможливо відмовитися. Як наслідок, Дрібний заплющив очі на недотримання "претендентом" неписаних законів злочинного світу, та згодився допомогти у здійсненні мрії колишнього спортсмена. Для цього було повідомлено "статусних" осіб з Російської Федерації, які схилилися перед авторитетом "корифея" кримінального світу "Полтави" та пристали на його "рекомендації".

З тим таки "Умкою" частково пов'язана ще одна маловідома скандальна сторінка біографії Дрібного. Мова йде про інцидент на початку 2010-х, коли один з приятелів Олійника - кримінальний авторитет Олег Юрчак на прізвисько "Нахальонок" начебто вдарив "Полтаву".

(Олег Юрчак)

"За неписаними законами кримінального світу той мав би у відповідь зарізати зухвальця, однак вийшло інакше. Зібралася "сходка", в якій, зокрема, брали участь такі "злодії в законі" як "Льора Сумськой" (Сергій Лисенко), "Нєдєля" (Андрій Недзельський), "Гуга" (Серго Глонті) та "Сенька Самарський" (Анатолій Якунін). Зрештою, було винесено рішення, що "Полтава" відлупцювати кривдника. Той, наскільки в нього вистачало здоров'я, побив "Нахальонка", - зазначає співрозмовник Dетектив-Info.

Дрібні свята

З плином часу й без того непублічний "Полтава" все більше відходив від активної участі в кримінальних звитягах. За останні п'ять років він лише двічі опинявся під софітами камер та уваги громадськості. Але навіть з тих неприємностей, що готували для нього правоохоронці, зрештою зі щитом сутичку покидав саме "злодій в законі".

Влітку 2016 року, коли Володимир Дрібний святкував своє 78-річчя в одеському ресторані "Хижина", в приміщення увірвалися працівники поліції. Вони затримали іменинника та поклали обличчям у підлогу гостей. Шматок відеофрагменту цієї спецоперації, керував якою тодішній очільник поліцейського главку регіону Гіоргі Лорткіпанідзе, виклав у мережі Міхеїл Саакашвілі.

Втім, гучні заяви про затримання "Полтави" не отримали процесуального продовження. "Корифея" злочинного світу згодом відпустили, а в сухому залишку поліція лише рапортувала про видворення з України одного з гостей Дрібного - Георгія Мелікадзе на прізвисько "Гія Батумський".

Ще більш суттєвою стала поразка МВС через гучну історію з вилученням в одеській квартирі, де мешкав "Старий", так званого "общаку" у вересні 2017 року. Про вилучення грошових коштів у "злодія в законі" тоді відзвітував міністр внітрушніх справ Арсен Аваков, та виклав у соцмережі фото банкнот.

Коментуючи цей факт, радник очільника поліцейського главку Одещини Руслан Форостяк тоді обіцяв - фінанси (а мова йшла про 1,069 млн дол, 90 тис. євро та 500 тис. грн.) спрямують на добрі справи на користь державі.

Реальність виявилася геть інакшою - невдовзі "король злочинного світу" через суд повернув вилучені фінанси, що начебто зберігав у нього такий собі Володимир Сельський.

Додамо, що "за кадром" таких приголомшливих повідомлень залишився поза увагою той факт, як під час обшуку та вилучення грошей у Дрібного "злодія в законі" побили працівники поліції.

У розмові постфактум цієї події, коментуючи свою належність до "королів злочинного світу" "Полтава" сказав фразу, що гідна викарбування на його могильній плиті: "У нас воры в законе - депутаты все. Вот это воры в законе. А мы в загоне! В законе те, кто законы создают, вот те в законе, а мы - какие законы... Законы как дышло, куда всунешь, туда и вышло".

гарячі новини У Києві затримали злодія в законі "Кобу Руставського" 02.12.2021
Санкції РНБО оскаржили ще двоє злодіїв в законі, яких навесні затримали (і відпустили) на Львівщині 01.12.2021
Чотири кулі під будівлею суду в Києві "зловив" достойник з оточення видвореного авторитета "Вато Кіпіані" 16.11.2021
Кордони ЄС залишаються на замку для злодія в законі "Умки" 12.11.2021
Суд відмовив у триманні "смотрящего" за Закарпаттям - підсанкційного "Діда" в депцентрі Миколаївщини 12.11.2021
Архів новин