14.04.2020
Пересічне вбивство та вірменський Олімп

11 квітня 2020 року виповнилася дев'ята річниця з моменту скоєння зухвалого вбивства в Маріуполі Донецької області так званого "смотрящего" - Валерія Сгари на прізвисько "Саран". Тоді посеред вулиці рідного міста біля автосалону "Оптима" на проспекті Леніна (наразі - проспекті Миру) йому було нанесено п'ять ударів ножем, внаслідок чого чоловік помер.

Довгий час розслідування його справи було поставлено на паузу через оголошення в розшук підозрюваного у здійсненні злочину, одного із активних членів угруповання "Сарана" - Євгена Паневіна. Одразу після вбивства "патрона" той зник, аби повернутися на Батьківщину тільки в листопаді минулого року.

(Євген Паневін)

Після "камбеку" Паневін взявся відкидати свою причетність до вбивства Сгари (з аргументами його захисту можна ознайомитися на сторінках Dетектив-Info), але поводить себе втаємничено та доволі загадково.

Зокрема, Євген Вікторович відмовився добровільно надавати зразки папілярних узорів пальців та долонь рук, які правоохоронці хотіли порівняти з відбитками, що були виявлені в автомобілі марки "Mitsubishi". За версією слідства, саме на цій автівці Євген Вікторович прибув до маєтку Сгари в день здійснення вбивства, аби надалі виманити господаря з будинку та жорстоко зарізати.

Як би там не було, але 10 квітня 2020 року Жовтневий районний суд Маріуполя задовольнив клопотання про примусове відбирання біологічних зразків Паневіна для призначення порівняльної судової дактилоскопічної експертизи. Паралельно слідство намагається розплутати клубок резонансної справи в бік з'ясування справжнього підґрунтя вбивства "Сарана" та встановлення переліку осіб, що мали мотив та бажання якнайшвидче вкоротити віку "авторитетному бізнесмену".

Підозрюваний та його можливі спільники

Згідно опорній версії сищиків, яка детально викладена в розслідуванні Dетектив-Info "Дзвінок другу", наразі вивчається можлива причетність до організації та замовлення злочину родича загиблого - Костянтина Згари, а також ще трьох чоловіків. Мова йде про бізнес-партнера загиблого Зураба Гатамова, Радика Шахвердова та Кахабера Угрехелідзе.

Буцімто всі вони бажали отримати зиск від перерозподілу імперії "Сарана" на свою користь та сприяли організації комфортного повернення в Маріуполь вбивці Сгари - Паневіна.

Після оприлюднення цієї версії на зв'язок з автором цих рядків вийшли обізнані в тонкощах "маріупольських розкладів" співрозмовники. На правах анонімності вони повідомили, що напередодні вбивства Сгари "смотрящий" дійсно мав розбіжності з Гатамовим та Шахвердовим. Мовляв, ці питання стосувалися різних поглядів щодо подальшого розвитку Центрального ринку портового міста та окремих закладів відпочинку в контексті фінансової звітності.

(Зураб Гатамов)

Окрім того, інсайдери повідомили про ще одне спостереження. Згідно із ним, за кілька місяців до різнанини біля автосалону "Оптима" Паневін вкрай щільно зійшовся зі Згарою та Угрехелідзе.

Чи дійсно якась із цих обставин (або ж всі вони в комплексі) запустила зворотній відлік часу для "Сарана" - питання руба.

Як Паневіну пробачили строк

У свою чергу, в розпорядженні Dетектив-Info опинилися матеріали, які свідчать - навіть після оголошення Паневіна в розшук у справі про вбивство "смотрящего" за Маріуполем чиясь впливова "невидима" рука всіляко сприяла розв'язанню проблем Євгена Вікторовича. Аби зрозуміти нюанси цього, пропонуємо читачам здійснити невеликий історичний екскурс.

Спочатку нашу машину часу зупинимо 13 травня 2009 року, коли Євгена Паневіна у справі про побиття (дії обвинуваченого кваліфікували за ч.1 ст.121 КК України та ст.128 КК України) та незаконний обіг зброї (ч.1 ст.263 КК України) було засуджено до п'яти років позбавлення волі. Тоді ж служителі Феміди зглянулися над достойником, замінивши йому реальне покарання виправним терміном на три роки. Тобто до середини травня 2012 року чоловік мав перебувати на обліку.

Надалі, за рік до закінчення іспитового строку (навесні 2011 року), Євген Вікторович був оголошений у розшук вже по "справі Сгари", себто підозрювався у скоєнні рецидиву та подався в біга. Де-юре за порушення умов призначеного йому 23 травня 2009 року покарання Паневіну мали б переглянути вирок. Однак, час для цього дивним чином було згаяно за детективних обставин.

Зокрема, навесні та влітку 2011 року міліціонери повідомляли начальницю Жовтневого районного відділу Маріуполя Державного Департаменту України з питань виконання покарань (УДДУзПВП) Світлану Пересічну щодо висунутого Паневіну обвинувачення у вбивстві Сгари, його оголошення в розшук та обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Втім відповідне клопотання до суду щодо скасування іспитового строку Євгену Вікторовичу та направлення його для відбуття реального покарання за вироком 2009 року з центру пробації надійшло до палацу правосуддя тільки за рік!

(Світлана Пересічна в центрі)

Звернення за підписом Пересічної від кримінально-виконавчої служби "зайшло" до суду 16 травня 2012 року. На той час вже три дні, як сплив іспитовий строк Паневіну, тож в задоволенні клопотання було відмовлено.

Подвійне життя вірменина з Олімпу

На диво, але окрім Паневіна, невдовзі після вбивства "Сарана" було вичерпано претензії правоохоронців ще до одного фігуранта справи маріупольського "смотрящего". Мова йде про уродженця Шемахінського району Азербайджану Радика Шахвердова, якого протягом тривалого часу розшукували силовики Російської Федерації за шахрайство.

Як вже писав Dетектив-Info, у матеріалах північного сусіда України Шахвердов проходив як Рудик Караманян. Цей достойник у 1987 році був засуджений до трьох років позбавлення волі (ч.1 ст.170 КК РСФСР), а в 1994 році знову притягувався до відповідальності за афери на території Кабардіно-Балкарії (ст. 147, 162, 196 КК РФ).

(Рудик Караманян, він же Радик Шахвердов)

Поки тривав судовий розгляд цієї справи, Рудик Степанович скоїв низку чергових злочинів, коли від особи керівника сільськогосподарського кооперативу "Олімп" (що базувався у місті Прохладний), уклав кілька угод з місцевими постачальниками пшениці, але не розплатився та привласнив собі сотні тисяч тон зерна. Шахрая оголосили в розшук, втім на той час він вже накивав п'ятами.

Його сліди вдалося відшукати за десять років, коли правоохоронці Маріуполя та Дніпродзержинська з'ясували: особа, яка "козиряє" на півдні Донбасу паспортом з тризубом на ім'я Радика Шахвердова та втікач Рудик Караманян - це одна людина. Достойника, що змінив персональні дані задля уникнення кримінальної відповідальності, розкусили. Й надалі намагалися позбавити українського громадянства, знищивши його паспорт (аби надалі вирішувати питання щодо його екстрадиції до Російської Федерації).

У відповідь на це чоловік розповів суду зворушливу історію про те, як ще під час отримання ним паспорта громадянина СРСР - у цей документ вкралися помилки та невірно було вказано прізвище його батька, а також здійснено переклад автентичного по-батькові. Окрім того, розчулити служителів Феміди уродженець Шемахінського району намагався, звітуючи про те, як після служби в лавах Радянської Армії його родина мешкала в Нагорному Карабасі, де поряд з іншими етнічніми вірменами зазнавали утисків та переслідування з боку азербайджанців. Мовляв, аби уникнити цього, Караманян зажадав отримав новий паспорт громадянина СРСР на прізвище матері (Шахвердян), яке переінакшив на азербайджанський лад - Шахвердов, паралельно змінивши ім'я та по-батькові!

Свою причетність до шахрайських схем у Кабардіно-Балкарії чоловік відкидав, та додавав - після початку військового протистояння в Нагорному Карабасі він виїхав до Криму, де мешкав близько п'яти-семи років та нібито отримав визнання громадянином України. Звідки взялася відповідна печатка в документі Шахвердова й досі не зрозуміло. Через знищення матеріалів первинної перевірки достойника в середині 2000-х років та відсутності якихось документальних підтверджень проживання чоловіка на півострові відновити хронологію цих подій неможливо.

Тим не менш, у 2006 році Заводський районний суд Дніпродзержинська пристав на бік Шахвердова/Караманяна, відмовивши правоохронцям у спробах подальшого з'ясування деталей його "кримінального досьє".

У 2011 році, буквально за два тижні до вбивства Валерія Сгари, ці спроби поновилися. Згодом, колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду визнала - рішення про правомірність отримання Шахвердовим паспорта громадянина України було помилковим. Втім, це ажніяк не вплинуло на подальшу долю чоловіка.

Чи дійсно Радик Шахвердов, Костянтин Згара, Зураб Гатамов та Кахабер Угрехелідзе мали стосунок до організації вбивства «смотрящего» за Маріуполем - має встановити слідство та суд. Але вже нині зрозуміло - багато у чому встановлення істини в цій заплутаній гучній справі буде залежати від того, що скаже підозрюваний Євген Паневін.

Раніше обраний йому строк тримання під вартою спливає 3 травня 2020 року, тож найближчими днями можна очікувати чергового судового розгляду з питання запобіжного заходу "кровнику" "Сарана".

гарячі новини У Києві затримали (і відпустили) кримінального авторитета "Батуру" 17.05.2022
Обвинуваченого у вбивстві "смотрящего" за Маріуполем разом із його "опікуном" вивезли до Донецька 12.05.2022
На Івано-Франківщині затримали злодія в законі Мамуку Оніані 11.05.2022
Топ-правоохоронці Чорногорії "зливали" інформацію балканському наркокартелю "Кавач", лідера якого намагалися вбити в Києві 05.05.2022
Російського злодія в законі "Вітю Пана" вклали обличчям у підлогу в компанії двох курських авторитетів 29.04.2022
Архів новин