31.01.2020
На причетність до вибухів в Балаклії розглядають спецназ ВСП "Сармат"

Під час досудового розслідування в кримінальному провадженні №22017220000000104 за фактом підриву 23 березня 2017 року 65 ракетно-артилерійського арсеналу Міністерства оборони України (в/ч А1352) у місті Балаклія Харківської області було встановлено, що військовослужбовці спецпідрозділу Військової служби правопорядку "Сармат" у ході антидиверсійних навчань заклали вибухівку всередині та ззовні арсеналу, замаскувавши її під вогнегасники. Про це свідчить витяг із довідки щодо стану розслідування диверсії на військовому складі в рамках кримінального провадження, оприлюднений журналістом Володимиром Бойко.

За його інформацією, відповідні матеріали з обмеженим доступом розголошення надійшли до Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань розслідування пожежі (вибухів) на складах боєприпасів в м. Ічня (Чернігівська обл.), м. Калинівка (Вінницька обл.), м. Балаклія (Харківська обл.), м. Сватове (Луганська обл.), м. Кривий Ріг (Дніпропетровська обл.) у період з 2014 по 2018 роки. Відповідна ТСК була створена в жовтні 2019 року з метою здійснення парламентського контролю за перебігом розслідування правоохоронними органами обставин та причин численних вибухів на складах боєприпасів (до її складу включено 12 народних депутатів, а очолює комісію парламентар від "Слуги народу" Давид Арахамія).

Силовики поінформували членів ТСК щодо вирогідної причетності до вибухів в Бакалії 2017 року бійців спецназу ВСП "Сармат", які начебто й заклали вибухівку на території арсеналу. Надалі в порушення письмового бойового розпорядження спецпризначенці залишили арсенал і прибули до військової частини в селі Малинівка Чугуєвського району Харківської області. Та лише після того, як відбувся підрив сховищ ракетно-артилерійських боєприпасів, "сарматівці" з метою штучного створення алібі повернулись до Балаклії.

Слідство встановило, що основним мотивом підриву 65 арсеналу стало приховування від аудиторської перевірки факту розкрадання боєприпасів на загальну суму близько 560 млн. грн. Нестача була виявлена попереднім звітом ревізорів №234/1/13/31 від 28 лютого 2017 року. До 30 березня 2017 року ЦРАУ мав надати аудиторам пояснення та документи з цього приводу, але 23 березня 2017 року арсенал вибухнув.

"У ході розслідування отримані докази про причетність до вчинення підриву військовослужбовців підрозділу спеціального призначення "Сармат" військової служби правопорядку ЗСУ. Вказані військовослужбовці в ході участі в організованому анидиверсійному навчанні заклали вибухівку всередині та зовні сховищ арсеналу під виглядом заміни вогнегасників... Привертає увагу той факт, що при найпотужнішому вибуху боєприпасів на території військової частини жоден із військовослужбовців суттєво не постраждав, що свідчить про те, ще вказаний підрив ретельно готувався верівництвом ЗСУ. Накладення карти вибухових воронок на місця розміщених вогнегасників показало 80% їх співпадіння", - зазначено у витягу із кримінального провадження щодо з'ясування обставин вибуху на військовому арсеналі в Балаклії.

Нагадаємо, що раніше на ймовірну причетність до скоєння масштабної диверсії на території в/ч А-1352 повідомляла народний депутат 8 скликання Надія Савченко. У своїх зверненнях до керівництва силових структур вона вказувала: високопосадовці Міністерства оборони віддали наказ "пронести" вибухівку на військовий арсенал в Балаклії та спричинити знищення боєприпасів, аби приховати від громадськості результати аудиту, який виявив суттєву нестачу.


Розповідь Савченко про вибухи в Балаклії з 20:23

"Мене зараз більше цікавить, хто дасть звіт за підриви складів і, наприклад, Балаклію. Коли розкриється та правда, що не літали там безпілотники, і (Олександр - Ред.) Рувін, голова Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, який отримав орден від Порошенка, сфальсифікував експертизу. Насправді підрив був зсередини, нанесено це було військовослужбовцями ЗСУ "Сармат". Про це знає (головний військовий прокурор Анатолій - Ред.) Матіос, про це знає (генеральний прокурор Юрій - Ред.) Луценко, тому що це було зроблено за особистим наказом Порошенка", - казала Савченко у травні 2019 року.

Надія також вказувала, що у неї особисто наявні оригінали експертиз з Балаклії, втім відмовилася їх оприлюднити через накладений на цю інформацію гриф секретності.

Не маючи доступу до результатів вибухотехнічної експертизи, Dетектив-Info тим не менш повідомляє, що бачив їх випадково — до того, як вони стали секретними. Хоча й не дослівно, процитуємо по пам'яті: "Характер ураження свідчить про застосування внутрішнього подовженого заряду. Маючи обсяг вивернутого грунту об‘ємом 850м3, можна припустити вибух еквівалентом 500-900 кг тротилу... ...час встановлення заряду: групою 2-3 осіб — 10-12 годин; відділенням 8 осіб — 4 години; з використанням ПЗМ-2 — 1 година...".

Нагадаємо, що 23 березня 2017 року в Балаклії Харківської області почалися вибухи на арсеналі боєприпасів. Пожежу вдалося остаточно загасити за три доби - до 26 березня, очищенням території навколо складів сапери займалися приблизно місяць.

Унаслідок вибухів постраждало п'ятеро осіб, загинуло двоє жінок. До 10-кілометрової зони ураження потрапило 36 тис. людей, п'ять будинків у Балаклії було зруйновано, понад 300 – пошкоджено.

Відновлювальні роботи фінансували з резервного фонду держбюджету, на що знадобилося 100 млн грн, додатково виділили ще 45 млн грн. Міністр оборони Степан Полторак повідомляв, що пожежа знищила 70% боєприпасів а основною версією причини вибухів на складах боєприпасів у Балаклії є теракт.

У свою чергу, тодішні очільники Генеральної та військової прокуратури - Юрій Луценко та Анатолій Матіос відповідно, заявляли - пожежа могла статися внаслідок диверсії. За інормацією прокурорів, непередодні вибухів на складі в Балаклії було чути гул апарата, схожого на безпілотник.

За фактом пожежі було розпочато кримінальне провадження за ст.113 (диверсія), ч.1 ст.115 (вбивство) та ч.3 ст.425 (недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду, крім воєнного стану) КК України, яке й донині розслідує Управління СБУ в Харківській області. Будь-кому підозри у цій справі наразі не оголошувалися.

гарячі новини Злодія в законі "Кобу Руставського" відпустили на волю 03.06.2020
Під Києвом сотня молодиків счинила стрілянину через конфлікт автоперевізників 29.05.2020
Кілерів з "Новопечерських Липок" схопили в Одесі 27.05.2020
Російський злодій в законі з верхівки "Братського кола" "Вадік Білий" гострить лижі в Україну 27.05.2020
У центрі Києва двоє кілерів всадили п'ять куль у члена балканського наркокартеля 26.05.2020
Архів новин