04.06.2020
Без "Голосу" та "ЄС", але з Кивою та Христенко. Хто, окрім "Слуги народу", забезпечив прийняття закону про "злодіїв в законі"

У четвер, 4 червня 2020 року, Верховна Рада України у другому читанні та в цілому прийняла проект Закону №2513 "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою". Підтримали запровадження відповідної новели 235 народних обранців (з 368, що зареєструвалися в залі), проти - висловилися 56, 43 утрималися під час голосування, а ще 33 парламентарів не голосували.

Законодавча новела на офіційному рівні вводить термін "злодій в законі" в КК України та передбачає кримінальну відповідальність для таких достойників, а також визначає відповідальність за злочини, вчинені злочинною спільнотою та організацію або участь у злочинному зібрані (сходці).

Зокрема, під особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі "злодія в законі" визначається той, хто "завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, здійснює злочинний вплив і координує злочинну діяльність інших осіб, які здійснюють злочинний вплив".

Прийнятий законопроект №2513 передбачає доповнення статті 255 КК України статтею 255-1, згідно якої умисне встановлення або поширення в суспільстві злочинного впливу карається позбавленням волі на строк від 7 до 10 років з конфіскацією майна.

Окрім того, за умисне встановлення або поширення в суспільстві злочинного впливу, вчинене повторно або в ізоляторах тимчасового тримання, слідчих ізоляторах чи установах виконання покарань, встановлюється покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 9 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

Умисне встановлення або поширення в суспільстві злочинного впливу "злодієм в законі" карається позбавленням волі на строк від 12 до 15 років з конфіскацією майна.

Проект закону також встановлює кримінальну відповідальність за організацію або проведення злочинного зібрання (так званої "сходки"). Зокрема, стаття 255-2 КК України визначає, що організація або сприяння у проведенні злочинного зібрання (сходки) представників злочинних організацій або організованих груп, або осіб, які здійснюють злочинний вплив, для планування вчинення одного або більше злочинів, матеріального забезпечення чи координації злочинної діяльності, у тому числі розподілу доходів, одержаних злочинним шляхом, або сфер злочинного впливу, а також участь у такому зібранні (сходці), у тому числі з використанням засобів зв’язку, - караються позбавленням волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

Згідно статті 255-3 законопроекту від 3 до 7 років позбавлення волі карається також звернення за застосуванням злочинного впливу до особи, яка завідомо для винного може здійснювати злочинний вплив, зокрема, до особи, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі "злодія в законі", з метою застосування нею такого вплив.

"Злодій в законі" - поняття ототожнене із організованою злочинністю. Всі вони вихідці з кримінального середовища. Боротьба із цією категорію ніколи не була легкою. Особливість статусу "злодія в законі" полягає в том, що вони ніколи не вчиняють активних злочинних дій. Кожен "злодій" створює "піраміду". За нашими підрахунками учасниками таких груп виступають декілька тисяч осіб. Їх хліб: замовні вбивства, вимагання, угони елітного транспорту, катування та низка тяжких та особливо тяжких злочинів. Поняття "злодій в законі", "сходки", "злочинний вплив" мають бути поза законом", - наголосив з приводу прийняття законопроекту №2513 Голова Нацполіції Ігор Клименко.

З офіційного сайту парламенту випливає, що левову частину голосів зідля його прийняття надали представники "Слуги народу", яких у партійному чаті заоохочував натиснути зелену кнопку голова фракції Давид Арахамія. Фотокореспонденти видання "Страна" вихопили відповідну переписку, де Арахамія переконував колег підтримати "антизлодійський закон", аби упередити розмови про начебто "підкуп" народних обранців.

На його аргументи пристало 205 представників монобільшості, ще п'ятеро утрималися, а дюжина - взагалі не голосували.

З урахуванням цього, добирати голоси ініціаторам посилення боротьби з королями злочинного світу на законодавчому рівні довелося за рахунок 6 позафракційних народних обранців, 11 парламентарів з групи "Довіра" та 7 - з групи партії "За майбутнє".

Нехитра арифметика свідчить, що таким чином у провладної коаліції та її ситуативних союзників назбиралася необхідна кількість голосів для прийнятті законопроект №2513 в другому ситанні та в цілому.

Новелу підтримали 229 народних депутатів, але додатково вона також знайшла свою підтримку в серцях ще 7 парламентарів з фракцій, які здебільшого відмовлялися голосувати за посилення відповідальності "злодіїв в законі".

По-перше, мова йде про п'ятьох парламентарів з фракції ВО "Батьківщина", де переважна більшість соратників Юлії Тимошенко (так само, як і вона сама) утрималися під час волевиявлення. Зелену кнопку під час розгляду законопроекту №2513 тут натисли тільки такі прибічники "Леді Ю", як Андрій Кожем'якін, Альона Шкрум, Іван Кириленко, Іван Крулько та Михайло Цимбалюк.

По-друге, посилення кримінальної відповідальності злочинних спільнот підтримала парочка членів фракції "Опозиційної платформи - За життя!" - Ілля Кива та Федір Христенко. Ще 16 депутатів з цієї політсили утрималися, 14 - натисли червоні кнопки, а 7 - вирішили не голосувати.

Додамо, що жодного голосу "за" законопроект №2513 не надали фракції "Європейської солідарності", а також обранці від "Голосу".

гарячі новини У Києві затримали (і відпустили) кримінального авторитета "Батуру" 17.05.2022
Обвинуваченого у вбивстві "смотрящего" за Маріуполем разом із його "опікуном" вивезли до Донецька 12.05.2022
На Івано-Франківщині затримали злодія в законі Мамуку Оніані 11.05.2022
Топ-правоохоронці Чорногорії "зливали" інформацію балканському наркокартелю "Кавач", лідера якого намагалися вбити в Києві 05.05.2022
Російського злодія в законі "Вітю Пана" вклали обличчям у підлогу в компанії двох курських авторитетів 29.04.2022
Архів новин